Tarih: 14 Haziran 2016Yer: hacettepe üniversitesi tıp fakültesiOlay: hastadan şiddet gören intörnün mevzuatta hekim sayılmaması sebebi ile beyaz kodun iptal! edilmesi.Kodlar acil sağlık çalışanlarının güvenliğini sağlamak amacıyla oluşturan uyarı sistemleri olmasına karşın hastanede en kötü muameleye maruz kalan intörne layık görülmemesi yaşanan olay emsallerinin bugün hacettepede yarın x öbür gün y hastanesinde de pek tabi olabileceğini göstermiştir.
Hastane protokolü uygulamaları açısından hacettepe kodu iptal etmemiştir. Hastane içi işleyişte kod uygulanmış, güvenlik devreye girmiş, şiddet uygulayan kişi hakkında hukuka başvurulmuş ancak olayın adli ve hukuksal boyutunda intörn sağlık çalışanı olarak geçmediği için o aşamada bir tıkanma olmuştur. En son bu yasal açığın kapatılması için rektör vs olayı hukuksal çözmeye çalışıyordu. Şu anda ne durumda bilmiyorum.

Yine gözümün önünde bir intörn şiddete uğramıştı, güvenlik devreye girmiş,güvenlik şefi gelmiş(hastanede bu olaylardan sorumlu kişi) rapor tutulmuş ve protokol yerine getirilmişti. Protokol düzgün uygulanmasına rağmen polis devreye girmiyor, rapor gönderildiği yerde işleme geçmiyor. Ama en azından hastane içinde stajyer ve intorn güvenliği de bu açığı kapatacak şekilde sağlanmaya çalışılıyor.
İlgili khk'ya göre sağlık hizmetinde gönüllü çalışanların dahi beyaz koddan faydalanması söz konusuyken bu ne perhiz bu ne lahana turşusu.