Tıp okumakla doktor olmakla gurur duymaya neden olan bir başka sebeptir 14 mart tıp bayramı.

Günümüzde balolarla kutlanmakta olup birliğimizi beraberliğimizi güçlendirmesi güzeldir ama bu günün doğuşuna , neden 14 martı bayram olarak seçtiğimize değinilmez.

Pek bilinmez ama istanbul'un işgaline ilk fiili tepki `hikmet boran` önderliğindeki tıbbiyeliler tarafından gösterilmiştir. Olay şöyle gelişmiştir:

Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane ingiliz askerler tarafından işgal altındadır bırakın örgütlenecek ortamı 3 öğrencinin yan yana gelip konuşmasına bile izin verilmemektedir. Durumun vahametini fark eden tıbbiyeliler okulun kuruluş tarihi olan 14 mart'ta kutlama yapmak istediklerini söylerler. Bu kutlama sırasında ise direnişi başlatırlar.
iyi bayramlar "gece, gündüz, bok, sidik, safra, meni, yağmur, yaş, çamur, kar, don, imkan" demeden hayatını insan hayatına adayan, beyaz önlüğe leke sürdürmeyen hekimler.
Tıp balosuyla şenlenen bayram. Gerçi balo diyince herkes elit elit takılsa da en başta, o Ankara'nın bağları o ortamda illa ki çalıncak. Erkekler kravatı başlarına bağlayıp kızlar yeni gelin gibi kenardan yavaş yavaş gelip en son roman havasında döktürünce gecenin sonunda kopmalı bir düğüne dönüşecek o balo. Yine öyle oldu, iyi ki de öyle oldu. Ders dışında hiçbir şey konuşmadığın bir arkadaşına kolunu atıp halaya geçtiğin başka bir gün olmuyor çünkü. Bir de beyler, tıpçı kızın iyisi baloda belli olur derler. Gözlüğü atıp saçını yaptıran mı dersin, eşofmanı çıkarıp elbise-topuklu gelen mi... neyse toplayalım dağılmasın, imkanınız oldukça katılın bu etkinliklere. güzeldir, neşe verir.
takım elbise kravatı çekip balolarda boy göstermek yerine nöbetime gelen hastalarla beraber kutladığım bayram. kutladığım diyorum çünkü gerçekten kutluyorlar. şu ana kadar hastalarımın üçte biri civarı kutlamıştır herhalde. resmi kurumlardan gelen çiçek ve çikolata da cabası(*)bu kadar bilinirliği olması beni şaşırttı açıkçası ama kutlayanların genelde sağlıkçı yakınları var. kimisinin kızı tıpa yeni başlamış, kiminin oğlu mecburideymiş, kimi emekli hemşire... hepsinin gözlerindeki ışıltı ortak. değer görmek güzel şey vesselam.hepinizin tıp bayramı kutlu olsun.
Sözlüğümüzün facebook hesabına gelen bu ince mesajla içimizin ısınmasına vesile olmuş tıbbiyelinin bayramı. Hatırlanmak ve düşünülmek güzelgörsel
türkiye'de mart ayının 14'ünde kutlanan tıp çalışanlarının sorunları, nasıl aşılabileceği gibi konuların konuşulduğu gün.
Einstein'ın doğum ve Stephen Hawking'in ölüm günü olan gündür. Bizimse tıp bayramımızdır. Kutlu, mutlu olsun.
(*)
sanılanın aksine yardımcı sağlık personellerinin de bayramı değil sadece tıp doktorlarının bayramıdır.