1984 – Tıbbiyeli Sözlük
görsel
George orwell tarafından yazılmış distopik bir dünya da geçer.Big brother kavramı günümüzde de sıklıkla kullanılmaktadır.distopya romanlarının ünlülerindendir.Okunulması tavsiye edilir
Canının istemediği gibi gelişen her toplumsal olayda "ağbi orwell bu günleri yazmış işte yeaaa" diye ağzını yaydıran berkecanların başucu kitabı.

Gerçek bir komunist olmasına karşın emperyalist distopyasıyla beraber komunist distopya da yazarak alacağı tepkilerden çekinmeden çağları aşan deha yazarımızın deha kitabı.

---spoiler---

yalnız o fareli işkence her aklıma geldiğinde içim kalkıyor.

---spoiler---
öncelikle ilk okuyuşunuzda bu kitaba başladığınız ilk anların tam zamanlı bir kitap kurdu olsanız bile sizi akıcılık yönünden biraz hayal kırıklığına uğratabileceğini söylemiş olayım.fakat sonrasında kitabın akışına kendinizi kaptıracak ve neredeyse romanda yaşanan her olayın ucunda kıyısında kendinizi bulacaksınız.1984 belli bir topluluğun değil,toplumların kitabıdır.insancıl düzenin yavaş yavaş tartaklanmasını ve o yavaşlığına binaen kanıksanan onca yaşayış tarzını,her umutsuzluğu kabullenişin yeni bir umut doğurduğu fakat sonucun yine umutsuzluk olduğu o haksız var olmaya çalışan düzenin incelenişini anlatır.insanın en has duygusu olan korkuyu ve düşünce çıplaklığını açıkça ortaya seren bu roman bana göre insanın küçük cehennemidir.başarısının kaynağı da var olmuş olanı,söylemesidir.okunması ,okutulması tavsiye olunur ...
OKUDUĞUM EN ETKİLEYİCİ KİTAPLARDAN. sAĞOLSUN CAAANIM FELSEFE HOCAM TAVSİYE ETMİŞTİ
Insanda şok etkisi yaratan kitap. Okurken bile gerer ama bitirdiginizde size çok şey katar. Yine aynı yazarın hayvan çiftligi de guzeldir ama bunun kadar meshur olamamış.
Distopya okurken karabasan etkisi yaratan kitap.

Fakat jack london'un demir ökçe'si her zaman beni daha çok korkutmuştur.Neden derseniz aslında aynı şeyleri anlatmasına rağmen tamamen gerçekler üzerinden örnek vermesi bana hep demir ökçe'yi hep daha korkutucu yapmıştır.---spoiler---

1984'ün sonunda ki yüzünde bir postal tanımı sonradan demir ökçe'nin kapağında olması ise george orwell'e bir saygı duruşudur.

---spoiler---

Parti sloganı ise efsane olmuştur. Tabi başka önemli kavram ise `çiftdüşün` dür.`savaş barıştır`

`özgürlük köleliktir`

`cahillik güçtür`
Terimlerin içi bosaltilarak ne kadar ne kadar degersizlestirildigini, insanların aslında ne kadar yalnız bırakıldığını, çarkın işleyişi için 'kişi'nin ne kadar önemsiz olduğunu ve algilarin yönetilmesinin ne kadar mühim olduğunu anlatan kitap. Devletin ve benzer kurumların artik insana katkıdan çok insanı kullansını acı şekilde yüzümüze vuran kitap. Bu kitap sonrası hep aklıma şu gelir " devlet insanoğlunun yarattığı en büyük canavardir." Thomas Hobbes [https://sinefilinseyirdefteri.wordpress.com/2014/09/27/leviathan-devletin-bir-canavar-olarak-portresi/ ~ Leviathan]
aklıma sadece ters kelimesini getirir. sevgi bakanlığı, nefreti esas alır. barış bakanlığının savaşla ilgilendiğini söylemeye gerek yok. gerçek bakanlığı halkını kandırmayı esas iş bilmiştir. varlık bakanlığı ise yoksullaştırmayı.

bu tersine bakışın sebebi bellidir. çünkü eleştirilen totaliter rejim tabii ki stalin sovyetidir. sosyalizm bir ütopyadır ve kitap bir distopyadır işte ters perspektif esas burada başlar.

proloter diktatörlüğü olması gereken devlet, bürokratik zalimliğin kırbacıyla bireyselliği tam anlamıyla yok etmek için çalışır. elbette bunu sadece partililere yönelik olarak yapar çünkü artık proleterleri insan olarak görmemektedirler bile. sisteme isyan ederseniz sizi önce soyut olarak yok ederler, sonra öyle bir inşa ederler ki kendi isyanınızı haksız bulup ceza çekmek istersiniz.

kitapta troçki bile vardır, emmanuel goldstein ismiyle karşımıza çıkar. yine muhaliftir tabii. (*)

velhasıl kelam george orwell bunu distopya edebiyatına katkı olsun diye yazmamıştır tabii ki, keskin bir sovyet eleştirisi olarak yazmıştır.
son derece başarısız, âvâmın eline düşmüş, habire şişirilen bir kitap. bunu önemli felsefî eser diye okuyan kimsenin ömründe bir tane bile ciddi akademik eser eline almamış olması gerekir.