abi/abla mı desem ismiyle mi hitap etsem sorunsalı – Tıbbiyeli Sözlük
eskiden üst dönem olup sonradan eşit statüye gelindiğinde veya liseden arkadaş iki kişinin birinin asistan diğerinin de onun interni olması gibi durumlarda oluşan sıkıntı. arada yeterince samimiyet varsa sıkıntı yok ama zamanında öyle nezaketen selam verip karşılaşılınca öylesine muhabbet edilen biri ise ciddi strese sokar insanı.
başta bi ölçün, sonra nabza göre şerbetini verin. böylelikle karşınızdaki kişi sizi bu konuda max 1 defa uyarabilecektir, o da uyarırsa.
Dilimizin güzide hitapları kullanılabilir:-Hocam

-Hafız

-toprağım

-Ajan

Kaynaklarını merak ettiğim hitaplar olur kendileri aynı zamanda.
daha çok erkek intern öğrencilerin sorunudur. kızların böyle bir kaygısı genelde olmaz. sizin abi dediğiniz adama ismiyle hitap edebilirler bu asistan ortamında sırıtmaz ama siz 2 yaş büyük asistana abla demek zorundasınız. bu saçma sapan düzeni hiç anlamadım. etrafınıza bakın asistan - intern ilişkilerinin kaçında erkek intern olan taraf?
bu sorunu dile getirince "nasıl rahat ediyorsan öyle de" cevabı alınır genelde. ama yine de içimdeki kurt durmaz ve"acaba abi/abla demesem saygısız görünür müyüm? abi/abla desem... bir süre sonra karşımdakinde küçül de cebime gir tarzında bir düşünce oluşur mu?" şüphelerine devam eder.
saygının,mesleki tecrübeye gösterilen itibarın abi/abla hitaplarıyla değil de üslupla,davranışlarla gösterilmesi bana daha doğru geliyor. Abi-abla hitabını samimi olduğum,günlük hayatımda yer alan insanlara karşı kullanmayı tercih ederim şahsen. fakat düzene uyduk mu uyduk.