acil servise keçi getirilmesi

boynuzu kırılan keçiyi kucağına alan amcamız soluğu herkesin kabızlıkta ishalde ateşte bel ağrısında ilk akla geldiği yer olan acil servisin yolunu tutarak gerçekleştirdiği eylem. ota boka acile gelen insanları düşününce keçinin daha acil olduğuna kanaat getirdiğim de doğrudur.
(bkz: eskişehir)
gülümseten bir o kadar da düşündüren bir haber.acil serviste görev yapan tüm hekimlerin allah yardımcısı olsun.acil servislerde zamana karşı verilen savaşın yanı sıra psikolojik bir savaş da veriliyor anlaşılan.
o değil de acil doktoru ne yaptı acaba arkadaşlar hastayı röntgene alalım boynuzun durumu açısından icapcı veteriner ile görüşelim gibi bir söz belki
aslında gayet mantıklı bir olay. hatta görünce mutlu etti beni. düşünsene keçisinin boynuzu kırılınca hemen kucaklayıp hastaneye koşturan bir adam... yolda yayalara çarpıp kaçan insanları(!) düşününce bu adamın yaptığı tam bir insanlık dersi aslında. acile getirmesi de gayet makul bir fikir. o an ne yapacağını, veterineri nerede bulacağını bilememiş olabilir, kolay ve hızlı yoldan yardım edebilecek birilerine ulaşmak için de hastaneye gelmiş işte. zaten sonra bu yöntemle bulmuş da veterineri. elbette komik bir olay ama kesinlikle yerilecek değil, takdir edilecek bir davranış.
bu haberi görür görmez, "bu kadar olmaz yeter artik" dedim ilk önce. ancak keçinin sahibinin anlattıklarına kulak verdiğimde bundan biraz pişmanlık duydum diyebilirim. evet, kendisi acile bir keçi getirmekle tamamen haksiz, doğru yaptığını söyleyecek değilim ancak insan gibi de meramını anlatıp yardim isteyen birisine çok yüklenmeyi de doğru bulmuyorum. ki zaten duyarlı meslektaşlarımiz ellerinden geldiğince yardımcı olmaya çalışmışlar, o da bundan müteşekkir. boyle durumlara su açıdan bakmalıyız: malesef turkiyede insanlar her tarafta olduğu gibi sağlık sisteminde de bypass durumlar olabileceğine inanıyor. biz dahi başka bir yerde çalışan bir kişiden, hayatında hic yapmadığı prosedür dışı birşeyi yapmasını istemiş olabiliriz hayatımızda, eminim de öyledir. çünkü bizim insanımız ile batıdaki bir insanin profili ayni değil. turkiyede insanlar -gerek sistemin kor noktalarının çoğunluğu itibariyle, gerek devletteki çarkın yavaş işlemesi nedeniyle- bir yakını vasıtası ya da gönül rızasıyla islerini yaptırmaya alışkındır fakat bunu batıda goremezsiniz. herşey nizamidir ve kimse alanı dışına çıkmaz. bu tur durumlar iste böyle bypass ve alan dışı isteklerin oluşmasının onunu açmış oluyor.

bunun dışında yine söylüyorum ki boyle durumlarda her zaman insanlara kızarken, biraz da bunlari yaşatmamak için sağlık sistemi adına temel bir eğitimi esirgeyen sistemi de elestirmek gerekiyor.siz bir sgk reklamında dahi omuz çıkığına "ambulans çağıralım haydi" denmesine izin veriyorsanız, insanların da bambaska ve alakasız şikayetlerinin değerli ve acil olmadiğina inanmasını bekleyemezsiniz. bu da meselenin ikinci ve asil önemli kısmı. onu da başka sefere bırakalım.
belki memnun kaldığı hocasına taze keçi sütü getirmek istemiştir. oğlum size serviste hiç hediye süt gelmedi mi lan? swh

içerik kuralları - iletişim