Zorunlu hizmeti acil serviste yapan hekimlerin kafasını en çok karıştıran yasal prosedürlerden biri. Kendi deneyimlerimden birkaç parça aktarayım1) her adli raporun muayene, şikayetler, bulgular, konsültasyon gibi kısımları vardır. Buralar en sondaki karar kısmına göre görece daha önemsiz olsa da mutlaka eksiksiz doldurmak lazım.

2) her adli raporun olmazsa olmaz 3 ana sonucu vardır. Bunlar

A- hastanın hayati riski var mı

B- durumu basit tıbbi müdahale ile giderilebilir mi

C- rapor kesin mi geçici mi

Burda dikkat etmek gereken hasta acil servisten direkt taburcu edilebilecek durumda mı? Yoksa ileri tetkik tedavi ihtiyacı var mı? Ona göre basit tıbbi müdahale notu yazılır. Hastayı gözetim altında tutarken adli merciler raporu talep ederler. Bu noktada defansif tıp uygulaması yapıp basit tıbbi müdahale (btm) ile giderilmez ve hayati riski vardır yazıp geçici rapor oluşturmak bana göre en mantıklısı, zira içimizde bir şüphe olmayan hastayı zaten takip etmeyiz.

3) emniyet güçleri tarafından getirilen darp cebir, nezarethaneye giriş gibi muayenelerde hastada darp izi olup olmadığı bakılır. Eğer darp yoksa karar kısmına darp yoktur denip kesin rapor verilir. Darp yoktur dedikten sonra btm ile giderilebilir dememek lazım. çünkü darp yoktur diyerek hastada bir bulgu olmadığını belirttikten sonra btm ile giderilebilir dersek bir ikilem yaratırız zira olmayan bulguyu btm ile neden ve nasıl gideriyoruz?

4) 18 yaş altı tüm gebeliklerin adli bildirimi zorunludur, sakın bildirim yapıp rapor tutmayı unutmayın.

5) biz adli kurum değiliz. Şüpheli olduğunu düşündüğünüz her durumda adli bildirim yapın. Onu sorgulamak adli kurumların işi bizim değil.

6) kolluk kuvvetleri bazen adli rapor tutmanıza ters tepki verebilir. Aldırış etmeyin tutun. Onlar iş yükünden kaçma derdinde ama olumsuz bir durumda bu adli niye tutulmadı diye başınız yanar.

7) hastadaki eski skarlarını mutlaka "eski yara" diye belirtin. Eski yazmayı unutup başınıza iş açmayın.

8) tüm zehirlenmeler adli vakadır ve bildirimi zorunludur. Rapor tutmayı unutmayın.Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Diğer arkadaşlar da kendi bilgi ve deneyimlerini eklerse daha da zenginleşir
dhy öncesi bu gibi başlıkların daha çok öne çıkması gerekiyor,teşekkürler hocam.