afrikalılar – Tıbbiyeli Sözlük
nijeryalıların çoğu yalancı oluyor nedense. ya da denk geldiğim nijeryalılar böyle. öğrenci olarak tanıdığım nijeryalılar sürekli size bir şeyler kitleme ya da sizi dolandırma derdinde. iyi olanlar genelde etiyopya ve sudandan idi. bir etiyopyalıyla tanışma muhabbetim çok ilginçtir, yanımdan geçen esmer arkadaşa "selamın aleyküm" dedim öylesine. tek kulağımda kulaklık, barış manço sarı çizmeli mehmet ağa çalıyordu. tam şarkının o kısmına denk gelmesi nedeniyle selamımı almayan arkadaşa isyan mahiyetinde şu cümleyi kurdum "selam almayana yiğit denir mi?". bana verdiği cevap ise kopardı "ooo baris manco hahaha i like him". durakta biraz sohbet ettik, iyi birisine benziyor.bir nijeryalı ingilizce öğretmenim olmuştu. hep şaşırırdım adam abd vatandaşı ise neden burada çalışıyor, orada daha iyi bir yaşamı olabilirdi diye düşünüyordum. bir gün tupac dinleyip gaza geldikten sonra hocaya repçi selamı verdim, tupacın yaptığı gibi. anlamsız olarak baktı ne yaptığımı sordu. tupac'ın selamı bu diyince "o da kim" falan dedi. abdli ve zenci olup tupac'ı bilmemesi beni çok şaşırtmıştı. biraz takiple adamın nijeryalı olduğunu öğrendim.bunlar dışında fildişi sahillerinden öğrenci olarak gelen 3 kızla tanışmıştım. iğrenç kokuyorlardı gerçekten. bunun sebebi de duş almamaları. saçları aşırı kabardığı için duş almaktan çekiniyorlarmış bunun yerine temizleyici losyon tarzı bir şeyleri varmış. onun ve kirin kokusu birleşince gerçekten pis bir koku çıkıyor ortaya. yadırgamıyorum tabii, kendi kültürleri.sözün özü nijeryalılar hariç afrikalılar iyi insanlar. devamlı itilmiş ve kakılmışı oynamışlar tarih boyunca. bizim kültürümüzde de mağdura sahip çıkma olduğundan sempati duyuyorsunuz ister istemez.
Ten renkleri benziyor gibi görünse de gördükçe ayırt edilmeye başlanır. Her dinden olabilme ihtimalleri vardır. Rastalı saçla, örülmüş saçın birbirine karıştırılmasından rahatsız olurlar. Rastalı saç aylarca kalabilir ve çözülmesi gibi bir ihtimal yoktur, sonrasında saçın kesilmesi gerekir. Örgülü saç ise her gün saç yapımıyla uğraşmak istemeyen kızlar tarafından tercih edilir, 1 haftadan uzun süre yıkanmadığında bitlenme riski taşıdığından bu durum tercih edilmez.

Moritanyalı müslümanlar, arapça, fransızca, ingilizce ve kendi dilleri olmak üzere 4 dil bilirler. Süt çok yaygın bir içecektir.

Nijeryalıların üst extremite ve alt extremitenin farklı uyumundan oluşan hareketli dansı meşhurdur.

Genleri sportif faaliyetlere yatkındır ve hastalıklara dirençlidir, genellikle kanser riski taşımazlar.
Altı ve üstü doğal kaynak kaynayan koca kıtada aç kalmayı başarabilen insanların genel adı..
asırlar önce batıda mali, kanem bornu ve hausa, güneybatıda kongo, doğuda kenya ve mozambik, kuzeyde mısır arabı, kuzey afrikada batıya gidildikçe mağrip arabı ve berberi ülkeleri, kuzeydoğuda ise somali ve etiopya devletlerinden oluşan kıta.. bu devletlere ait büyük ırklar ve bir çok küçük etnik gruptan oluşmaktadır. keşfedilmeyen bütün izole gruplar portekiz, belçika, almanya, ingiltere ve tabi ki fransa tarafından keşfedilmiştir.

avrupa devletlerine karşı büyük bir direniş gösterme yeteneğine sahip olma başarısını göstermeyen insanlar topluluğudur.
Saatçi afrikalılar parasını alnının teriyle kazanan, kimseye bulaşmayan, karı kıza laf etmeyen adam gibi adamlardır.

suriyeliler bu konuda örnek alsın onları.Bazı afrikalılar ise gerçekten çok yalancılar, böcek yiyorlar çatur çutur ama yemiyoruz diyolar kızartıp kızartıp yiyorsunuz işte kimi kandırıyorsunuz.