age of empires köylüsü – Tıbbiyeli Sözlük
görsel
Her işi yapar. Gerek avlanır gerek ırgatlık yapar. Devrimle tüm işçileri asker yapmayı çok seviyorum.
tamam, yaparım, evet, işçi, madenci, oduncu, balıkçı, efendim?, avcı, emret... hayatım boyunca en saygı duyduğum bilgisayar oyunu olmuştur. 90ların sonu ve 2000lerin başında yalnızca strateji değil, bütün bilgisayar oyunlarında çığırın da çığırını açmış bir zeka oyunudur. zeka oyunudur dedim fakat hilesiz oynayınca bu niteliği taşıyor. sizi kısa zamanda doğru karar vermeye zorlaması inanılmaz bir his.
kaplanlarla ve yaban domuzlariyla bile başa çıkabilirler gerektiğinde. Ama ilginç türkçeleri hep komiğime gitmiştir.
oyun sonunda saldırmama anlaşması sona erer ve tüm işçiler teker teker öldürülür.. paladin basılır bunun yerine.
geyiği ve domuzları ok ve yay ile bir güzel avlayıp madenleri gayet sivri ve tehlikeli kazmalarla çıt çıt yararken, kurdu uyduruk bir odun sopa ile öldürmeye çalışıp ölen akılsız köylüdür. bununla ne yapmak istemekte ve neyi amaçlamaktadır? aklından bir gün ben de paladin olsam diye geçirmekte midir?
erkeği kaslı, sakallı ve yarı çıplaktır, kadını toplanmamış saçlıdır ve uzun bir entari giyer. şiş hoh diyerek peydah olurlar. militia denen elemanlar sanki bu erkek villagerların üzerine bir şey geçirip eline tokmak almış versiyonlarıdır.
boş bırakmaya gelmezler, işleri bitince kurumuş tarlanın, son ağacı kesilmiş ormanın, bitmiş madenin olduğu boş yerin başında kayıtsızca, sap gibi dikilirler. bu tembellik konuşmalarına da yansımıştır. üzerine basınca erkek olanı gevşek gevşek efeeeğndiiim der. kadın olanını bir işe koşunca ıkına sıkına "yhaparıhmm" der. tüm bunlara rağmen bina inşa ederken yerde sabit bir noktaya çekiçle sürekli vurarak evleri tamamlayabilmeleri takdirimi toplamıştır. çok fazla olurlarsa nüfus limitini zorlamamak için feda edilirler. ölürken de "iyaauuv" diye ciğerden bağırırlar.
görsel