alan turing – Tıbbiyeli Sözlük
görsel
Alan Mathison Turing (23 Haziran 1912 – 7 Haziran 1954), İngiliz matematikçi, bilgisayar bilimcisi ve kriptolog. Bilgisayar biliminin kurucusu sayılır. Geliştirmiş oldugu Turing testi ile makinelerin ve bilgisayarların düşünme yetisine sahip olup olamayacakları konusunda bir kriter öne sürmüştür.

1952 yılında şantaja maruz kaldığı şikayetiyle polise başvurup eşcinsel olduğunu açıklayan Turing, eşcinsellik suçlamasından yargılanıp 1 sene boyunca kimyasal olarak hadım etme yöntemi olarak kullanılan östrojen iğnesi vurulmaya mahkûm edilmiştir. 1954 yılında potasyum siyanid zehirlenmesinden ölmüştür. Polis araştırmasında Turing'in yediği elma ile siyanur zehiri alarak intihar sonucu öldüğüne karar verilmiştir. Buna rağmen İngiliz polisi Turing'in zehirlenmesinin kendisi tarafından intihar nedeniyle olmadığı ve başkalarının bu şüpheli ölümde bir parmağı olduğu iddiası sürmüştür.

sonuç olarak bugün klavye başında oturabiliyorsak onun sayesindedir.

hatırlatmak isterim ki bugün homofobi içeren yazılar yazarken bunu yazmanızı eşcinsel biri sağlıyor. eğer yaşayabilseydi daha neler neler yapabilecekti düşünmek bile istemiyorum.bu genç size minnettar efendim.
İmitation game filmini sinemada denk gelip izlemiş olmasam asla varlığından haberim olmayacak bir dahidir. normalde böyle insanları araştırmayı hem severim hem de bunu insanlık adına kendime bir borç bilirim ama denk mi gelemedim nolduysa. Kendisinin onyıllar sonrasının teknolojisini geliştirerek bu alandaki gelişmeyi hızlandırdığı söylenmektedir.
görsel
Yeni 50 sterlinlik banknotların üzerinde resminin yer alacağı ingiliz bilgisayar bilimcisi. Bir nevi kendisine iade-i itibar yapılmıştır.