alışveriş poşetlerinin parayla satılması

ab uyum süreci nedeniyle 1 ocak 2019 tarihinden sonra tüm alışveriş mekanlarında başlayacak uygulama.

poşet kullanımının azaltılması hedeflenmekte, bence başarılı bir uygulama. yurtdışında da gördüğüm, herkes pazar çantası gibi çantalarını yanında taşıyordu, gerçekten kimsenin poşet satın aldığını görmedim. bizim ülkemizde “poşete para vermek istemeyen adam cinayet işledi” haberlerini görür müyüz? görürüz.
yazın bir belgeselde (trt belgesel kanalında izledim.) uygulamanın yapıldığı ülkelerde buna bağlı çevre kirliliğinin yüzde doksan kadar azaldığının görüldüğünü söylüyordu. bu uygulamayı yapan ülkelerin hatırı sayılır bir kısmında pet şişe kullanımı da yasaklanmıştı. bakalım bizim ülkede nasıl işleyecek, umarım işlevsel olur.
"parasıyla değil mi ulen" diyerek çevre kirliliğinin arttığı yegane ülke olabiliriz.ancak yine de olumlu karşılıyorum,en azından kasalarda görgüsüzce poşet alan tipleri görmek zorunda kalmıcaz
poşete para vermemek için markete eşek getiren amcaların devrini başlatan olay. memleketimden manzaralar tadında yaşıyoruz...
yurdum insanına yeni mizah malzemesidir. yani kötü de değerlendirmiyorlar açıkçası swh

poşet yasağına karşı olmamakla beraber firmaların bunu kullandığını görüyorum. lc waikiki 40 kuruş alırken, karaca poşet boyutuna göre fiyat alıyor. arkadaşımın elinde orta boy poşet vardı 1 tl almışlar. baktım kanunda sadece taban ücret belirtilmiş 25 kuruş olarak.

alınan fazla poşetler de aslında israf edilmiyordu. hepsi boyutuna ve kullanım amacına özenle istiflenip çöp poşeti, taşıma aracı vb. kullanılıyordu.

çevre kirliliği önlensin amenna ama firmalar da bu kâr aracı olarak görmesin.
güzel bir halk yoklama şekli oldu. halkın isteyince ne kadar duyarlı olabildiğini gösteriyor. daha mühim olaylarda da bu kadar uyanık davranılması, tepki verilmesi gerektiğinde bu olaydaki kadar verilmesi dileğiyle diyecektim ama bu toplumun doğasına aykırı. neyse ya, bizim halkın hafızası pek sağlam değildir, birkaç aya unutulur bile.

çok fazla geyik dönmese bu kadar tepki bile almazdı belki.
bedaba olunca tadını kaçırıyorlar. ısrafı önleme konusun da iyi bir şey
yazlık saray için 50 bin ağaç kesenlerin doğayı koruma adına getirdiği düzenleme.
amaçları rant temizlik falan hikaye milletimiz de bu kafa olduğu sürece herkes cebini düşünüyor özellikle zenginler doyumsuz.
  • /
  • 2

içerik kuralları - iletişim