alkol almayı marifet sanan güruh

günümüzün en popüler “acınası” insanlar grubunda ilk 5’e oynayacak insanlardır.

çeşitli sosyal medya mecralarında “bugün de sarhoşuz yeeeeaa” “içtikçe başın döner gidenler değil yooo” “masadan eksiliyor dostlaaar eeeyy” gibi envai çeşit eklentilerle paylaşılan onca fotoğrafı gördükçe içim acıyor gerçekten. gençler gerçekten bunda amacınız nedir ? “alkol içiyorum büyüdüm ben” demek mi? “asi bir insanım, kural yok bana” demek mi?

lise bir hatta ortaokul sonlara denk geliyorum arada. havalarından geçilmeyecek derecedeler çünkü çok büyük bir marifet yapıyorlar kendilerince “alkol” alıyorlar. yapmayın, etmeyin; kadri kıymeti en değerli yaşlarınızı heba etmeyin.

her şey vaktiyle, zamanında güzel gençler. lise tuvaletlerinde gizliden bira içmek size hiçbir şey katmıyor gerçekten veya anneniz babanız evde yokken böyle eylemlere girişmek. yazık...

dipnot : burada alkol kullananlara lafım yok, ben de kullanıyorum arada sadece gördüğüm bir yanlışı dile getirmek istedim.

edit : başlıkta bir harf eksik oluvermiş, düzeltemedim swh

edit 2 : “ekserîyâ parası, genellikle yüksek statüsü, mevkîsi, bununla ilişkili olarak entelektüel çevresi, içkiye dâir yüksek zevkleri, içkiler ve tadımları hakkında derin bilgisi, nerede ne zaman nasıl içeceği hakkında tecrûbesi, yanında zevklerini paylaşabileceği güzel, taş gibi dişileri olan, sâhip oldukları ayrıksı nitelikler nedeniyle her zaman âvâmın dilini yoran ve onlara hayâtı sorgulatan insanlardır. sevdikleri insanlarla zevklerini kafalarına göre yaşarlar ve geri kalanları siklerine bile takmazlar.” şeklinde tanımlanan grup, buyurun baya yukarıdaki gibiler, hatta fazlaları var eksikler yok swh
(bkz:bok âtmâk için yâzmâyâ çâlışmâk)
kullanan biri olarak bunun popüler kültürün bir parçası,sosyalleşmenin,arkadaş ortamının çerezi hatta şartı olarak görülmesinden dolayı çok üzgünüm.
valla küçük büyük fark etmez o alkol storye konduğu an sinir oluyorum madem alkol almak senin için doğal,bir gariplik yok, hep içiyorsun arkadaşların da içiyor o zaman nedennnnn şişelerin fotoğrafını çekip atıyorsun veya nedennnnnn alkollü masada olduğunu belirtmek için iki kişi bumerang yaparken eline rakı alıyorsun? ben anlamıyorum. bunlar hep gösteriş merakı bence. çünkü içtiği suyla bumerang yapanını görmedim hiç.
açamadığı başlıkla bir güruhu hepten eleştiren yazarın; erişkin olmayanlar üzerinden tümevarıma ulaşıp uyumsuz içerik ortaya koyarak çıkarım yapmaya çalıştığını gördüğümüz başlık.

haram, acı, kötü derler canım şaraba:
oysa ne hoş şey, hele bir güzel sunarsa;
için bakın; hem doğrusunu isterseniz,
haram dedikleri her şey hoş galiba.

tanrı cennette şarap içeceksin der;
aynı tanrı nasıl şarabı haram eder?
hamza bir arab’ın devesini öldürmüş;
şarabı yalnız ona haram etmiş peygamber.
(bkz:az bilinen efsâne duyarlar)

ekserîyâ parası, genellikle yüksek statüsü, mevkîsi, bununla ilişkili olarak entelektüel çevresi, içkiye dâir yüksek zevkleri, içkiler ve tadımları hakkında derin bilgisi, nerede ne zaman nasıl içeceği hakkında tecrûbesi, yanında zevklerini paylaşabileceği güzel, taş gibi dişileri olan, sâhip oldukları ayrıksı nitelikler nedeniyle her zaman âvâmın dilini yoran ve onlara hayâtı sorgulatan insanlardır. sevdikleri insanlarla zevklerini kafalarına göre yaşarlar ve geri kalanları siklerine bile takmazlar.
ilk entrydeki tanım ve açıklamaya göre aslında ‘alkol ile gösteriş yapan güruh’ eleştirilmiş. ama şu anki başlık ilk okuyuşta alkol kullananları zan altında bırakıyor gibi.

bahsedilmek istenenden yola çıkarak tanım yapmak gerekirse, esas problemi her yaptığını sosyal medyada göstermek istemek olan güruhtur. her alkol aldığında story atan insanlar benim için her kütüphaneye gittiklerinde kütüphanede oldukları halde “ben elendim siz devam edin”, “büte son 2 gün” tarzı paylaşımlar yapanlarla birdir.
alkol almak, sigara içmek vs bunlar övünülecek ya da insanı karizmatik, farklı gösterecek durumlar değildir.

alkollü içecekler hakkında az çok bi genel kültürüm var ancak hiç içmedim. madde bağımlılıkları ve erken yaşta kullanımından haz etmem. ama dozunda yapıyorsa da beni ilgilendirmez.
bunun birde raftaki alkol şişelerinin önünde fotoğraf çektirip profil fotoğrafı yapan versiyonu var. neden diye sorasım geliyor ama sonra boşveriyorum.
alkol sıklıkla eğlence amacı ile içilen insanların ve bazı hayvan türlerinin geleneksel içeceğidir.. daha doğrusu alkollü içecekler bunlardır..
insan eğlendiği bir olayla fotoğraf çektirir.. bu normaldir.. basketbol oynarken fotoğraf çektirmek gibidir bu.
anormal olan şey, alkollü iken kurallara uyulmaması.
alkollü araç kullanırken fotoğraf çektirilmez. dışarıya alkollü çıkmak kabahattir bir kere..

çocuklar yaşları büyüdükçe atalarının bu geleneksel içeceğini deneyecekler ama yaşlarının büyümesi lazım..
alkol kullanmakla alkolizm aynı şeyler değildir.

içerik kuralları - iletişim