alkol

keyif veren bir ilaç; bakterisid, virüsid bir dezenfektan..
genelde boş hidroksil gurubu içeren bileşikler olarak anılsa da alkol denilince toplumda daha çok `etil alkol` akla gelmektedir.
bir çok dine göre kullanılması uygun değildir.(ör: katoliklikte sarhoşluğun günah olması)

kullanımı toplumsal olarak kötü olan bir çok suçun işlenmesine yol açabilir, diğer kötü alışkanlıkların kazanılmasına neden olabilir.
etil halinin farmasötik şekilleri arasına rektal fitil de eklenmesi gerekir. ağzıyla içemeyenler için..
insanlar ya kendilerinden ya da geçmişlerinden memnun olmadıklarında içerler, diyordu criminal minds'ın bir bölümünde...

suya güvenmeyen ünlü bir rahibe, alkol içermiş onun yerine. (adını hatırlamıyorum.)

çin'de çok eskilerde lohusa kadın ancak pirinç şarabı içebilirmiş. (başka bir ülke de olabilir bu, emin değilim.)
cerebellum fonksiyonlarını bozar
plasentadan rahatça geçebildiği için özellikle gebelerin katiyen içmemesi gerekir.
sirozun en yaygın sebebi bilindiğinin aksine alkol değil, hepatit c ve b'dir. ancak bu siroza sebep olmadığı anlamına gelmez, yapabilir. önce karaciğer yağlanması yapar ardından yağlanması olan kişilerin %65inin siroza yakalandığı belirlenmiştir.
hidrokarbonlara -oh (hidroksi) grubu eklenmesiyle oluşan bileşiklerdir. yanicidir ve tepkimeye girerler.
görüşümü berraklaştıran içecek.
yüz ve vücut makyajı gibi uzun süren makyajlarda %100 alkol ile aktive olan boyalar kullanılmaktadır. burada kullanılacak alkol özel izinler ile sadece satılmaktadır. ayrıca %100 olan alkol sıvı formunu çok zor korumakta ve inanılmaz çabuk buharlaşmaktadır o yüzden kullanımı çok zordur.
şişede daha tehlikeli duran bir madde. şişede duruyor ve sen ondan korkuyorsun çünkü sana diyorlar ki onu içince değişeceksin, sapıtacaksın, yanlış yapacaksın, bağımlı olacaksın, hasta olacaksın... o tabu orada durdukça sen sanıyorsun ki bütün kötülüklerin anası o. o orda durdukça sen her önünden geçtiğinde ona ayrı bir bakacak, merak edecek, kasaya her gittiğinde dikkatini çekecek. ama bilmiyorsun ki bir yudum içsen zaten tadını sevemeyeceksin, bir daha dikkatini bile çekmeyecek, bir bardak içsen tc kimlik no'nu ezberden saymaya devam edebileceksin, bir şişe içsen sevdiğin insanlara seni seviyorum diyebilmekten başka zararın dokunmayacak. ama sen sadece her seferinde o şişeye bakıyorsun ve cık cıklayıp önünden geçiyorsun. filmlerde tek yudum bira içip adam bıçaklayanlara inanıyorsun ve alkol alan insanların iyi biri olabileceğine inanmıyorsun. çünkü alkol bütün kötülüklerin anası, değil mi?

içerik kuralları - iletişim