allah korkusu – Tıbbiyeli Sözlük
Şahsen anlamakta sıkıntı çektiğim kavram.

Eğer akıl fikir sahibiysen ve inançlı biri isen zaten neyin doğru neyin yanlış olduğunu bilirsin. Ona göre davranırsın. Fakat bunu allah korkusu mantığına dayamak çok saçma. Ya da sadece ona bağlamak diyelim.Çünkü bu dünyada bir çok kötülük yapılıyor ve büyük bir kısmı inançlı insanlar ve allah korkusu olduğunu söyler içinde. Ya da allahın adını kullanarak savaş bile çıkartırlar.Ben size kendi fikrimi söyleyeceğim ve sizden de bu konuda ne düşündüğünüzü yazmanızı isteyeceğim. Belki de benim anlamadığım ya da bilmediğim bir şeyler vardır.Ben allahtan korktuğumu söyleyemem. Çünkü ne yaparsam yapayım beni izlediğini biliyorum. Günahın ne olduğunu da biliyorum. Bile bile yapıyorsam pişman da olmam. Artık yapmışımdır çünkü. Ve bunun için hesap vereceksem bir korku yaşamam. Çünkü kendi isteğimle yapmışımdır. Ben bir karar verirken isteğim ve vicdanımı hesaba katarım öncelikle.Bu yüzden tanrı korkusu gibi bir kavramın çokta abartılmaması gerektiğini düşünüyorum.Bu yazıyı okuduğunuz için teşekkür ederim.
yazından anladığım kadarıyla islama inanan birisin; kibarca nasıl düşündüğünü yazmışın, ayrıca nezaketin içinde teşekkür ederim.Bazı şeyleri konuşmak için ortak payda üzerinden konuşmak gerekir yoksa kuru laf kalabalığı olmuş olur. O paydayı islam kabul edip öyle yazacağım.Biz iman eden insanlarız. İman bir yere kadar sorgulayıp allahı bulup, dini kabul ettikten sonra teslim olmak demektir bence. Herşeyi akıl ile çözemeyiz.

Teslimiyet neye olacak peki ? O da inandığımız dine ve bu dinin esaslarına olacaktır. Bu din bize bazi şeyler emrediyor ve bazı yasaklar koyuyor. allah biz insanların zaaflarını bildiği için yola tabiri caizse radar işareti koyuyor. Mesela birkaç radar işareti mahiyetinde ayetlerde diyor ki, 'rahmetimden ümidi ancak kafirler keser'

'heva ve hevesini put haline getireni gördün mü?'

Gibi ayetler ya da alkol, fuhuş, faiz gibi yasaklar için uyarılar hep bi radar uyarısı gibi.Neden bu uyarılar? Aynen trafikte olduğu gibi Sağlıklı ve keyifli bir sürüş için.müslüman kişi cennete ve cehenneme inanmıştır.

Cennet hariç her nimet tükenir,

Cehennem hariç her sıkıntı biter. İnancına sahip bir insan için bu radar uyarıları hayati önem taşır. Çünkü allahın belirlediği hız sınırını aşınca başına kötü şeyler gelebilir.Bunun gibi allah kork demek; 'bak kardeşim sen mümin adamsın! Dikkat et bu işin allaha hesap vermesi de var! Ayağını denk al! Allah'ın azabından kork' demektir. Bu uyarılar kuran ve sünnet kaynaklı uyarılardır.Bu uyarı levhalarına tam uymak mümkün değildir. O zaman melek olurduk zaten. Trafik kuralı örneğinden devam edecek olursak, bu uyarıların amacı bu hayat aracımızı (ki bu hayat, müminler için amaç değildir, hakiki hayata geçiş için araçtır) en az hasar ile rabbimizin huzuruna götürüp onun rahmet kaskosundan faydalanarak cennetine, cemaline kavuşmak için bize yol göstermektir.'Allahtan kork' bu uyari levhalarından biridir.

Herkes imanı kadar uyar. Kimine bu uyarı hiçbirşeydir. Kimi de bu uyarıdan dolayı gece uyuyamaz.Son söz hz. Ömer' den olsun:

İnandığı gibi yaşamayan insan; yaşadığı gibi inanmaya başlar.

(yani bu düşünceler inancımızdan mı geliyor, yoksa yaşamımızdan mı ?)
Dinlerin kendilerini insanları korkutarak kabul ettirdiği gerçeğine de net bir kanıttır.Din'i özetlemek gerekirse,bir takım kurallar konulmuştur.

Bu kurallara uyulur.

Uyanlar cennet ile mujdelenir.

Uymayan cehenneme gonderilir.Temel prensip budur,dinler bunun üzerine inşa edilmiştir.Bu basitce hayvan eğitimi, ya da küçük çocuk eğitiminde kullanılan ödüllendirme/cezalandirma tekniğidir.Dediğimi yaparsan ödül alırsın,yapmazsan ceza alırsın.Sanırım burada karşı gelinecek bir şey de yok. Muhafazakarların buraya kadar dediklerime itirazı olmayacaktır sanıyorum. Çünkü gerçekten de cennet cehennem olayı herkesin,her mezhebin,itikadın hemfikir olduğu nadir olaylardan.
allah korkusundan ziyade allah sevgisiyle bir takım şeylerin daha doğru gideceğini düşündüğüm konudur.

zira allah korkusunu yaşatmaya çalışanlarrdan ötürü şu anki düzenden şikayetçiyim.insanları allah korkusuyla yönlendirdiklerini düşünüyorum ve bazı şeylere katlanamıyorum.
Birçok günahı engelleyen birşey.. bence asıl demek istenilen allahın yarattığı cehenneme atılma korkusu..
Mehmet alagaş'ın bir kitabında okuduğum satırlar aklıma geldi bu başlığı görünce.

Allah'ı ne kadar sevmemiz gerekiyorsa o kadar da korkmamız gerek. Bunu 4x4 jip olarak düşünürsek önden çekiş yani sevgi bizi iyiliklere yaklaştırırken arkadan itiş yani korku bizi kötülüklerden uzaklaştırır.
haha açıkça adem babamızda olmayan korku.geç bunları geç.insan olmayı öğrenseniz böyle şeylere ihtiyacınız olmaz.yüce yaratıcı bizi korkutmayla uğraşacağı yere azıcık şeytanı korkutup kendine başkaldırmasına izin vermeseymiş.şeytanda da nasıl bir yürek varsa kendini yaratana atarlanıyor göz göre göre.ona o yüreği verende suç ama anlatamazsın işte.tabi bunların hepsinin hikaye olduğu çok net, belki inanmak isteyen vardır diye söyledim.
İnanan arkadaşlar için söylüyorum malumunuz bir sınavdayız bu sınavdan geçmek de var kalmak da bir tek sınav olduğundan sonucundan korkmak bir nevi sonuçları değerlendirenden korkmaktır özellikle cehennemin tasvirine bakarsak korkmamak aptallıktır.

Bu dünyada yapılan zulümlere, haksızlıklara, yaradana itaatsizliğe bakarak da cehennemin bu derece dehşetli anlatılması açıklanabilir.

Son olarak inanan insanların neden korktuğuna gelirsek; hiçbirimiz peygamber değiliz nefsimize yenilip günah işlememiz gayet doğal.

günahlardan kaçmak için gayet caydırıcı cezalar da mevcut.

Ve yine hiçbirimiz yaradanın merhameti olmadan cenneti de kazanamayız bu da gerçek.

Öyle ise hepimiz aslında cehennemlik olduğumuzun bilincindeyiz korkumuz bundan ama yaradanın merhametine ve affedici olmasına da inandığımızdan ümitsizlik içinde olmayıp bize affetmesi ve cennetine alması için dua etmeliyiz.

@dinginsavasci

Dinimin ne anlattığını bilmeden sadece bir kısmını alıp eleştirmemeni rica ederim çünkü din bir bütündür eleştiri yapacaksan al bir tefsir oku sonra gel daha açık ifadelerle daha mantıklı şeyler yaz ki sana inanmak isteyenler de yazdıklarından mantıklı bir çıkarımda bulunabilsin aksi halde yazdıkların safsatadan başka bir şey değil
Nasıl ki bir çocuk yanlış yaptığında annesinden korkuyorsa -ki bu ne annesinin sevgisinin azlığını gösterir ne de çocuğun annesine olan sevgisinin azlığını- bunun mantığı da aynıdır zannımca.