alopesi areata

alopesi areata net sınırlı yuvarlak saç kaybı alanlarıyla karakterizedir. kayıp alanlarında deri normal görünümdedir. tablonun hızlı başlangıcı oldukça tipiktir; bazen saçlı derinin tamamını (alopesi totalis) veya vücut kıllarını kapsayacak şekilde (alopesi universalis) ilerler.

alopesi areata halk arasında saçkıran olarak da bilinir. ancak bilinenin aksine kesinlikle bulaşıcı bir hastalık değildir. otoimmun bir hastalıktır.
genelde stres kaynakli olduğu düşünüldüğü halde bu yüksek oranlarda gosterilememis olup, bilinmeyen bir nedenle immün sistemin kıl folikullerine saldırması sonucu oluşur.
her otoimmun hastalık gibi , diger otoimmun hastalıklarla birliktelik gösterebilir.
alopesi areata belirgin bir rahatsızlık vermediği için, genellikle berberler tarafından saptanır. 3 evre gösterir. ilk olarak saçlar aniden dökülür, sonra dökülen alanda genişleme olur. son olarak da saçlar başlangıçta renkleri beyaz veya gri olarak çıkmaya başlarlar. bu ayları hatta yılları alabilir. yeni kıllar çıkarken diğerleri dökülebilir.
alopesi areatanın tanısı kolay olmakla birlikte tedavisi çeşitli açılardan zorluk taşımaktadır. öncelikle küratif bir tedavi mevcut değildir. yine de sınırlı sayıda ama yararlı tedavi seçenekleri belirlenmiştir.
tedavi için ana mekanizma immünosupresif etkinin sağlanmasıdır (özellikle akut ve hızlı ilerleyen alopesi areata için uygulanır).

immünosupresif tedaviler: lezyon bölgesine triamsinolon asetonid enjeksiyonu, patent topikal kortikosteroid kullanılması, sistemik glukokortikoid kullanılması ve diğer immünosupresif tedaviler olarak (özellikle birden fazla otoimmun hastalığı bulunan olgularda) özetlenebilir.


tedavinin uzun sürmesi ve tedavi sürecinde yeni dökülmelerin oluşması hastayı psikolojik açıdan etkiler. tedavi sürecinde moralin yüksek tutulması da sürecin hızlanmasına katkıda bulunur.
içerik kuralları - iletişim