alt-üst soy bilgisi

e-devlet üzerinden ulaşılan bilgilerdir. baba tarafımın kökenlerinin artvinden önce, ardahan ve erzuruma uzandığını görmemi sağlamıştır. ölüm tarihi 1900 sonrası olan aile üyelerini içeriyor sanırım. daha eskiye ulaşanı ben görmedim bu sistem üzerinden
e-devletten bulduğum soyağacım ‘swh


baba tarafından yunanistan xanthi'li çıktığım soy sop sorgulama sistemi. dedelerimin dedeleri demokritos ve protagoras ile hemşehriymiş.
vakti zamanında yandığı için sülale olarak asla ulaşamayacağımız bilgilerdir. babama göre 1071'de anadolu'nun kapılarını açanlar arasında dedemiz de varmış
1800'ün sonları ya da 1900'ün başlarına kadar olan soy bilgilerine ulaşabilme imkanını sunan bir hizmettir.
bu proje kapsamında yer alan ilk kayıtlar 2. abdülhamit'in emriyle 1894 ve 1904 tarihlerinde yapılan genel nüfus sayımlarına tekabül ediyor. ayrıca bu kayıtlar osmanlı döneminde yapılan nüfus sayımlarının en düzenli ve en ayrıntılı olanlarıdır.
osmanlı'daki ilk sayım 1831 yılında 2. mahmut tarafından, bir sonraki ise 10 yıl sonra oğlu abdülmecit döneminde yapıldı.
ancak yapılan bu ilk iki sayım ile ilgili kayıtlara osmanlı arşivinin tasnifi tamamlanmış fonları arasında henüz rastlanmadığından şimdilik bu defterlere ulaşabilme imkanımız ne yazık ki yok gibi görünüyor.
  • /
  • 3

içerik kuralları - iletişim