andrei tarkovsky

filmlerindeki üslûbunu çok beğendiğim rus yönetmen ve yazar.en başta önereceğim filmi, zerkalo (ayna). otobiyografik bir film denebilir. tarkovsky ve düşüncesini tanırsınız.

https://www.imdb.com/title/tt0072443/?ref_=nm_flmg_wr_6

onun dışında stalker, nostalghia ve offret izlenilesi filmlerdir.
sinema dünyasına 12 muhteşem film, edebî dünyaya ise 2 tane kitap hediye etmiş zamanüstü yönetmenlerden. kendi tarzını, kendi tanrı algısını, çocukluğunu, 'izlerini' öyle çarpıcı yansıtır ki perdeye, tokat yemiş etkisi yaratır izleyicide. hızlı yaşayan yeni nesil gençliğin kolayca kopabileceği tarzdadır filmleri, anı derinlemesine yaşayan, sanat algısı yüksek olan insanlar için tarkovsky bambaşka bir tattır..

klasik sinema tarzından uzak, ana temanın yanında birçok yan teması olan filmlerinde, sahneler âdeta insanın beynine yavaş yavaş işler ve izleyicinin kendi iç dünyası ile baş başa kalmasını sağlar tarkovsky. öyle ki film bittiğinde izleyicinin zihninde tonlarca fotoğraf karesi ve şiirsel melodiler kalır. bu olağanüstü bir yetenek bana göre.

tüm filmlerinin kronolojik sıralaması şöyledir:
1.katiller - ubijtsi (1958)
2.konsantre - kontsentrat (1958)
3.bugün kimse işten çıkarılmayacak - segodnya uvolneniya ne budet (1959)
4.silindir ve keman - katok i skripka (1960)
5.ivan'ın çocukluğu - ivanovo detstvo (1962)
6. andrey rublev - andrei rublyov (1969)
7. solaris - solyaris (1972)
8. ayna - zerkalo (1975)
9. iz sürücü - stalker (1979)
10. nostalji - nostalghia (1983)
11. tempo di viaggio (1983)
12. kurban offret - sacrificatio (1986)

benim aşık olduğum filmine gelecek olursak solaris.. anlatmak için belki sayfalarca yazabilirim. bir filmden ne kadar çok etkilenilirse o kadar etkilendim.
sade, güzel, düşündürücü ve benim için sürükleyici filmlere sahip; görüşlerini ve sanat anlayışını en beğendiğim yönetmendir.

içerik kuralları - iletişim