ankara'da öğrenci yurdu ihtiyacı olması

ankara'da okuyan birçok arkadaşımdan duyduğum kadarıyla ankara'da kyk yurdunda sıra gelmesi çok zor olan bir durum olarak anlatılıyor. tabi yurdun nereye yapılacağı tartışmasından bağımsız olarak birçok üniversiteye ev sahipliği yapan ankara'da yatak kapasitesi fazla olan bir yurdun ihtiyacının olması gözardı edilemez. dolayısıyla ankara'da öğrenci yurdu ihtiyacı vardır. üniversite arazilerinde kyk yurdu bulunan birçok üniversite mevcut olan bir durum. birçok üniversitenin bazı üniversiteler gibi geniş arazisi de bulunmamakta.

not: konu içeriğinde tanım var.
ankara’da okuyan arkadaşlarımın vakti zamanında yakındığı, ardından da eve çıkarak yurtlardan kurtulmalarına sebebiyet veren durum.

(bkz:önüne geleni forumlamak)
istanbul'da da olan durumdur. neyse ki yurt denen lanet yerden 1 sene içinde kurtulmuştum. hayatta kaldığım en kötü mekanlardan birisi bir özel yurt odasıydı. (neye özelse...)
böyle bir ihtiyaç vardır, bazı üniversitelerin şehirdışından gelen öğrencileri de bu yetersizlikten ötürü daha maliyetli şartlarda konaklamak zorunda kalmıştır. hatta 6 ay bekleyen biliyorum. ama bu bazı çok geniş arazisi olan üniversiteler var ya hani, onların kendine ait yurt müdürlükleri ve yurtları var, hatta o üniversitelerdeki yurtların tümü (bağzılarının 19 adet yurdu vardır) o müdürlüğe bağlıdır. koşullar böyleyken, o üniversitelerin mezun dernekleri rektöre biz yurt yapalım teklifi vermişken, üniversite bünyesinde bulunmayan bir kurumun kendine bağlı olarak gereğinden de fazla (çünkü anlaşmaya göre o üniversite dışından öğrenci kalmayacaktır, yersen) büyük bir yurt kompleksini kampüsün tam ortasına kanunsuz bir şekilde ve ayrıca o bölgedeki ağaçların hepsini keserek yurt yapmaya kalkışmak sorgusuz bir şekilde savunulamaz bir tutumdur. o bazı üniversitelerin öğrencileri işte üniversitelerinin özerkliğinin hem de kanunsuz bir şekilde ihlal edilmesine karşı çıkıyorlar. o kurumlar şehrin ihtiyacını karşılamak için yurt yapmak istiyorsa çok daha mantıklı konumlar gayet rahat bulabilir çünkü bunu kendi bünyesinde barındıramayacak (çünkü kendisine bağlı olmayacak) bir üniversitenin tam ortasına yapmanın hiç bir manası yok çünkü ulaşım da gayet zor olacaktır kaldı ki başta söylemiştik bu yurtlarda sadece o üniversitenin öğrencileri kalacaktı. yine bu kurumlar sadece o üniversitenin kullanımı için bir yurt yapmak istiyorsa yapsın ama sonra onu devretsin ki bu da oldukça mantıksız olacaktır. hem teorik hem de pratik olarak o bazı üniversitelere (odtü) kyk yurdu yapmadaki mantıksızlık işte bu noktalarda yatıyor sevgili suserler.
doğru mudur değil midir bilemem ama sadece biraz önce bir de buna denk geldim:
https://www.yenicaggazetesi.com.tr/service/amp/odtunun-yakinindaki-yurt-rezidans-icin-satiliyor-241435h.htm

içerik kuralları - iletişim