ankara üniversitesi tıp fakültesi

1. tercihim tutmazsa başlayacağım fakülte

edit:bugün açıklanan tercih sonuçlarına göre kazandığım fakülte.canım fakültem
mezunlarından birinin düğününden az önce döndüğüm fakülte.
(bkz: çocukluk arkadaşını evlendirmek )
hocalarıyla en zor tıp fakültelerinden biri olduğunu duymuştum ama tabi bende başkalarının yalancısıyım ne kadar doğru bilemem
gireni pişman etmeyen, öğrenciye değer veren okul. öncelikle 17-26temmuz 2017tarihleri arasında yapılacak tanıtım günlerine katılarak birazdan açıklayacağım bilgileri daha detaylı dinleyebileceğiniz bilgisini vererek sözlerime başlayayım.

ilk üç yıl eğitim sıhhiyede yer alan tarihi morfoloji binasında(taş binada) veriliyor. içi son derecede modern döşenmiştir, tarihi diye korkmayın (bkz:swh) tek eski amfi çukur amfi ona da bilerek dokunulmuyor. tarihi önemi çok büyük, ortada eskiden diseksiyon yapılan bir musalla taşı falan var mesela ortam fena *harika anılar biriktiriyorsunuz bu amfide. final sözlüsü için sizi 500kişi buraya kapatırlar, dört beş saat çıkamazsınız içeriden. herkes gergin bekleyiş içindedir,* korku filmi gibi geliyor ama geçmişe bakınca ne günlerdi denir..

ankara üniversitesi tıp fakültesinin iki adet hastanesi var. cebeci ve ibni sina hastaneleri.okul ibni sina hastanesinin karşısında yer alıyor, bahçeleri farklı. bu yüzden üç yıl hasta görmüyorsunuz bahçede. sadece patolojiye gelenleri görebilirsiniz tek tük. bu açıdan öğrenciler mutlu, okul sadece tıbbiyeli öğrencilerle dolu. çok sakin iki adet bahçemiz bulunuyor. `alt bahçe` yemyeşil ve banklardan oluşan, genelde çimlere oturulan serin, kafa dinlemelik bahçedir. `saklı bahçe`ise anatomiye geçiş yoludur gerçekten de saklıdır okulun içinden girmek zorundasınız, dışarıdan girişi yok. kışın bembeyaz yazın ise yemyeşil bu bahçe gerçekten görülmeye değer.

eğitim sistemiyle ilgili bilgi vereyim. ankara tıpta `modül sistemi`uygulanıyor. dönem 1 ve 2de 8haftada bir modül teorik ve slayt sınavına girersiniz. kas kemik anatomisini dönem 1de alıyoruz, bunun dönem 2için kolaylık olduğunu düşünüyorum.dönem2de de bütün bir seneye yayılmış mikrobiyolojiyi sindirerek öğreniyorsunuz bu da dönem 3için kolaylık. dönem 3te ise 5-6haftalık modülleriniz olur.

dönem üçten bahsetmek için upuzun bir entry yazılması gerekir. hakikaten çok yoğun bir dönem her okulda olduğu gibi. tıbbiyenin gerçek yüzü dönem 3te belli oluyor. neyse. dönem 3te toplam 6-7komiteniz var. bunun yanında pdö, mesleksel beceriler de çok yoğun haftada iki gün cebecide oluyorsunuz çoğu zaman. bir de ayrıca dönem 3ün sonunda bir proje yapmanız gerek. bu proje herhangi bir bölümden seçeceğiniz hocayla ve 6-7 kişilik bir grupla yürütülür. hastalarla anketler yapılır, arşivler dökülür röportajlar hazırlanır. bir makale nasıl yazılır, nasıl taranır, istatistik nedir ve verileri istatistiksel açıdan nasıl değerlendiririz hepsini öğrenirsiniz. o yıl için çok zor bir iş gibi gelebilir ama ilerisi için çok iyi fırsattır. çalışmanızı tüm hocaların karşısında sene sonunda grubunuzla birlikte sunarsınız. birinci proje bilimsel bir dergide makale olarak yayınlanır. kongrelerde kullanılan çalışmalar ise sene sonu ortalamanıza puan olarak eklenir. ayrıca dönem3te iki kişilik gruplarınızla bir aileyi tüm dönem boyunca sağlığı açısından değerlendirirsiniz çalışmaya aile izlem çalışması adı verilir. iki haftada bir aile ile görüşmelere gider sağlık sistemi ile ilgili şikayetlerini, kişisel sağlık problemlerini dinler ve bir hekim olarak yardımcı olmaya çalışırsınız. bunun da sene sonunda sunumunu yapar puan alırsınız.

ilk üç sene, her yılın sonunda final sözlüsü var. okulun birazcık canınıza okuyan tarafı burası gibi görünüyor. çok stresli bir gün geçiriyorsunuz ancak teorik sınav yükünüzü çok azaltıyor.

geçme notu 60. sene sonunda bu ortalamayı tutturamazsanız büte kalırsınız(not:finalden 60alma zorunluluğunuz yok, sene içinde notlarınız çok yüksekse 10alsanız bile geçebilirsiniz finalden) . büt de olmazsa tek ders sınavı var. ayrıca sene içinde minik bir tus denemesi yapılır(gelişim sınavı). ondan aldığınız puan da ortalamanıza yüzde beşi alınarak eklenir. dönem3te yaptığınız projeden birinci olursanız ortalamanıza direk puan ekliyorlar mesela. ya da aile izlem çalışması vs. çalışmalarınız uğraşırken biraz sıkıcı gelse de aslında ek puan almak için çok güzel yollar. pdö ve mesleksel beceriler de ortalamanızı yükseltmek için çok iyi bir fırsat.

hocaların hepsinin odasına gidip çayını içebilirsiniz. hepsi gerçekten öğrencilerin isteklerine çok önem veriyor. her modülün sonunda modül değerlendirme toplantıları yapılıyor örneğin. bütün öğrenciler katılıyor bu toplantılara. o modülle derslerle hocalarla sınavdaki sorularla ilgili her şikayetinizi söylüyorsunuz, not alınıyor bir dahaki modüle o problemler düzeltiliyor. ya da dönem temsilcinize söylüyorsunuz anatomi labını çalışmanız için açıyorlar falan. herkes yapmaz bunu değerini bilin okulun*

hacettepe tıpa girilmez, ankara tıptan çıkılmaz diye bir efsane de var. yok öyle bir şey arkadaşlar yalan. evet hocalar güncel tıp bilgilerini seviyor, bazı ders hocaları hakikaten zor soruyor, çoğu tusa soru gönderiyor ve textbookları çok karıştırıyor, geçmiş yıllarda sorulan tus sorularını sormayı seviyor. final sözlüsü baraj sistemi falan okulu zor kılabiliyor. ancak düzenli çalışan kimsenin sınıfta kaldığını görmedim. ki bu her tıp fakültesi için geçerli.

son olarak ingilizce muafiyet sınavına değineyim. iki yıl önce hazırlık kalktı, muafiyet sınavı geldi. muaf olanlar ingilizce dersi almıyor. olamayanlar iki sene boyunca her hafta bir gün 4ders (saat 16.00-19.00arası) 2şer ders blok şeklinde mesleki ingilizce dersi alıyor. muafiyet sınavında aldığınız puanlara göre sınıf seviyeleriniz belirleniyor. dönem üçte muaf olan olmayan herkes tıbbi ingilizce dersi almak zorunda, ingilizceden geçemezseniz sınıfta kalmazsınız ama dersten kalırsınız. stajerken başınıza dert olur. hocalar devama çok önem verir olmuş son senelerde, devamsızlıktan kalan çok var katılım önemli yani.

sorunuz varsa mesaj atabilirsiniz.

çukur amfi


morfoloji binası


ibni sina hastanesi


cebeci kampüsü


okulun iki çalışma salonu(birisi okulda birisi cebecide) ve bir de kütüphanesi var. kütüphanede sobottalar hariç tüm kitapları görevliye isminizi vererek evinize götürebilirsiniz. sobottayı da kütüphane içinde tüm gün kullanabilirsiniz. çok yardımcı olur görevliler bu konuda. aradığınız kitabı söylemeniz yeterli.(ister roman ister textbook) 15gün de aldığınız kitabı kullanma hakkınız var. hatta 15gün dolunca görevliye süre uzatmak istediğinizi söyleyip çok daha uzun süre yararlanabilirsiniz.

kütüphanenin küçük bir bölümü

içerik kuralları - iletişim