Tıbbiyeli Radyo Yayında!

arkadaşlığın bir üstü sevgililiğin bir altı

bu söz merdivende bir üst basamağa adım atarsın ama tek ayağın havada beklersin durumunu anlatan bir söz.

bir şeylere niyetin vardır ama emin değilsin. o basamağa çıkayım mı, geri mi döneyim dersin böyle.
sonuç olarak bir dengesizlik hali.
ikinci bir sonuç olarak hemen bir karar veremezsen her şey biter düşersin sadece.

o yüzden net karar verin zaman kaybetmeyin ayrıca da sol tarafta beklemeyin önemli bir görgü kuralıdır bu.
şu an yaşadığım durumun eşitidir bu söz.
erkekler kızlarla dost olabileceği gibi, kızlar da erkeklerle dost olabilir. ama karşılıklı bir duygu varsa tabi açığa çıkarmak lazım dedirten durumdur
söyleyince büyüsü bozulan seviyedir. platonik olduğu düşünülüp bırakılmalıdır.
başlayacak olan ilişkinin prodromal dönemidir.
çerkezlerde bu durum "kaşen" olarak tabir edilir. ve çerkez adetlerine göre gayet normal bir ilişki durumudur. beş altı belki daha fazla "kaşen" iniz olabilir. bunlar sevgili olmasa da, arkadaştan öte sevgiliye yakın, hoşlanılan kişilerdir.

okul arkadaşlarıma bu konuyu anlattığımda "ya olm siz çerkezler de amma abazaymışsınız yha, aguarhjaajahshsh" tepkisine yol açmıştı. aslı öyle değildir. örneğin, çerkezlerde kız kaçırma adeti yoktur, nadir rastlanılır. kuzeni kardeşi gibidir, yan gözle bakılmaz. küçük yerde herkes kimin kaşenidir bilinir. yani abazanlık mevzuu çok bahis olunmaz. üstüne üstlük çerkezlerde bir kelime vardır ki bir iş hakkında bu deniliyorsa o işi yapmadan ölün daha iyidir (bkz:haynape). gururlarına hem de sülale gururlarına çok düşkün olan çerkezlerde, başka bir millet için çok normal, olağan birşey gayet "haynape" olabilir.

yine de kaşenlik mevzusunu tasvip ettiğimi söyleyemem. ama yine de çok absürt değil. eskiden anne babalarımızın anlattığına göre çok daha saçma adetler varmış ki çok şükür kurtulmuş bulunuyoruz. (örneğin bir bayan eşinin ismini hiçbir zaman başkalarının yanında söyleyemez, "osman'in abisi" ya da başka tür lakaplarla çağırır ; evin gelini eşinin babasıyla aynı sofraya oturamaz vs.)

bu arada, abaza diye bilinen kafkas kolu aslen "abhaz"dır.
aklıma nedensizce şu derbeder çilekokoş ablamızı getiren başlık. affola dostlar affola...

  • /
  • 2

içerik kuralları - iletişim