asistan hekim

int. dr'lar ile birlikte hastanenin taşeron işçileridir
tanım olarak bir nevi yardımcı doktor, destek elemanı, uzman adayı, hem çalışan hem eğitilen(eğitilmesi gereken) bir doktor ama gerçekte ise sürekli hakkının yenildiği aman zaten 4 5 sene idare edelim uzman olunca rahata ereriz görüşünün hakim olduğu bir doktor grubu.

asistanlık süresi boyunca hiç sıkıntı yaşamamış, performans nöbet ücretlerinin peşine bir kere bile düşmemiş hiç bir doktor yoktur diye tahmin ediyorum. buna rağmen hakkımızı aramakta çalıştığımızın emeğimizin karşılığı istemekte çok aciz kalıyoruz. son olarak bu covid döneminde bütün doktorlara yapılacak diye vaadedilen ek ödemeyi de tabiki asistanlar almadı alamadı ve tam bu noktada artık yeter diyip sesimizi duyurmamızın vakti geldi geçiyor.

tüm sözlük ahalisinden rica ediyorum; aramızda asistan, uzman, asistan adayı bir çok doktor arkadaşımızın olduğunu biliyorum bu mücadelemizde bize destek vermenizi rica ediyorum ve bu desteğin aynı zamanda kendiniz için de olduğunu bilmenizi isterim.

gündem oluşturmak ve twitter üzerinden sesimizi duyurmak amacıyla bi kaç yerde toplanıyoruz sizin için uygun olan hangi sosyal medya platformuysa gelmenizi bekliyoruz. linkleri aşağı bırakıyorum

bizler bugünün , geçmişin ve geleceğin asistan ve yandal asistanlarıyız.
özlük haklarımız,asistan hekimlerin sorunları ve covid pandemi sürecindeki mağduriyetler için artık biraraya gelelim.sen varsan daha güçlüyüz.
haydi sen de gel,birlik olalım.


telegram: https://t.me/joinchat/LqhZIhxWmDJRug0ljS9Fmw
twitter: https://twitter.com/AsistanTurkiye
facebook grubu: https://www.facebook.com/groups/236403674281790/about/
instagram: https://instagram.com/trasistandrplatformu?igshid=ziy6xlcli038
ana dal/yan dal uzmanlığı için belirli süre eğitim alan, klinik üzerindeki işlerin büyük kısmının üzerinden yürümesine rağmen çoğunlukla kötü muamele gören, hiçbir hakkı verilmeyen, maddi/manevi kötü koşullarda çalışmak zorunda bırakılan doktorlar.

yan dal asistanı olarak ikinci bir asistanlık süreci içinde bulunduğum için iki türlü de zorluğunu yaşayarak görüyorum. hele ki uzman olmuşken tekrar asistanlığa dönmek çok zor.

asistan doktor sosyal medya oluşumlarının da facebook ayağına üye oldum. yalnız ilk izlenimim grupta sürükleyici kimsenin olmadığına dair. neden derseniz anket açılmış ne zaman eylem yapalım diye. etkinlik tarihi için demokratik katılıma gerek yok. tarih belirlenir gruba ön ayak olanlarca, etkinliğe katılınır.

eğitim-araştırma hastanesinde çalışan asistan doktorların da tuzu kuru olduğu için muhtemelen katılmayacaktır. malum doktor camiası olarak kuyruğumuza basılmadan harekete geçmiyoruz.
sağlık sisteminin en mağdur ve sömürülen kesimidir.pandemi sürecinde de maddi olarak haksızlığa uğradıkları görülmektedir.

uzmanlık titrini aldıktan sonra 9 ay yandal sınavına girememek son dönemde maruz kaldıkları başka bir haksızlıktır.

ya kadroları artırılıp esas yoğunlaşma yan dal uzmanlığına kaydırılmalı ya da aynı 9 ay kuralı asistanlığa geçişte de uygulanmalıdır ki ilk sınavla girme cazibesi artırılarak son dönemde yüzde 30 lara varan boş kontenjanların önüne geçilebilsin.

(bkz:asistanhekimadaletistiyor)
hocaların kanunlara göre eğitmekle yükümlü olduklarını bazen unutup kölesi gibi davrandığı, ve bu hocaların onlara karşı “verdiğimiz eğitimin üstüne para ödemeniz lazım sizin” gibi bir anlayışa girebilecek acziyette, zayıf karakterde bile olabildikleri, tüm bu zorluklara rağmen hastanelerde asıl sağlık hizmetini veren hekimdir.
birisi de benim. profesör olduğumda ise yukarıda bahsi geçen hoca olmayacağım, aynen pratisyenken nasıl küçük bir ilçe hastanesinde çekilen sıkıntıları görüp ben pratisyen kardeşine mecburide yardım eden uzman olacağım dediğim gibi, asistanına sahip çıkan hoca olacağım.
bu meziyetler kolay kazanılmıyor, dolayısıyla kolay harcanacak veya görmezden gelinecek bir şey değildir, ama bunun farkında olalım.
hekim olarak özümüze duyduğumuz saygı ve güven her şeyin üzerindedir.

içerik kuralları - iletişim