askeri liselerin kapatiliyor olmasi – Tıbbiyeli Sözlük
14-15 temmuz darbe girisimi sonrasinda gundeme gelmis olaydir. Sanirim dun itibari ile kesinlesmistir. askeri lisede halihazirda okuyan ogrenciler devlet okullarina gecirilecektir. Ancak askeri liseye gitmek icin hazirlanan bu sebeple teog'u fazla sallamayan ortaokul ogrencilerini magdur etmistir. [https://www.google.com.tr/amp/s/m.haberturk.com/gundem/haber-amp/1274446-cumhurbaskani-erdogan-askeri-okullar-kapatilacak-milli-savunma-universitesi-kurulacak ~ Linkinpark]
Bir zamanlar mısırda olan olayları hatırlatan, pek hoşuma gitmeyen karar. Harp okullarında halen eğitim görmekte olan öğrencilerin hepsinin de ilişiği kesiliyor harp okulları kapatılmayacak olmasına rağmen. Sonumuz hayrolsun demekten başka bir şey kalmadı maalesef. Olan bunca genç subay adayının hayallerine oldu. Ve bu kimsenin umrunda değil. Yazıklar olsun.Edit: saniyesinde eksilendi ama kesinlikle darbeye ve fetöye karşıyım. "Fetö ile ilgisi olmayan gençlere yazık oldu" cümlesi daha iyi ifade ediyor düşüncelerimi.
yaklaşık 8 sene önce girmeye çalıştığım lise türü. ortaokul yıllarımda sahip olduğum s ve z harflerini peltek söylemem (şimdi düzeldi) sebebiyle her aşamada başarılı olmama rağmen askeri lisede alınmamıştım. o zamanlar çok üzülmüştüm, tüm hayallerim elimden gitmiş gibiydi. eğer liseye alınmış olsaydım şu an harp okulunun son sınıfında olmam gerekiyordu -ki atatürkçü, cemaatlerle hiç ilgisi olmayan birisi olarak- toplu ilişik kesme nedeniyle yine okuldan atılacaktım.

bazen neden şunu başaramadım, buraya giremedim diye üzülmemek, her şeyde bir hayır vardıra inanmak gerekiyor sanırım. şu an üzüntüm namusuyla, hayallerinin peşinden giden askeri öğrencilerinde bu rüzgarda başka yerlere savrulması, düşünülmeden hızlı hareket edenlerin başka mağduriyetler yaratmasıdır.
Uzun zaman zarfı içinde ülkemizin nitelikli subay elemanı yetiştirememesine sebep olacak durum
Darbe girişimi nedeniyle uygulanan saçma bir durum. Zaten örgütle alakalı olanları temizliyorsun, neden asker eğitimini kökten yokediyorsun anlamıyorum. Nitelikli subaylar olmazsa ülkeyi kim koruyacak. Bu okullar kapanırsa orduya paralı asker mi alacaklar. Ya da askerliğini bitirmeyi bekleyen er lerle mi ülkenin güvenliğini sağlayacaksın.Not: darbeyi desteklemiyorum tabii ki.. ülkemin savunmasının bu denli zayıflaması beni endişelendiriyor o kadar.