aslan

aslan veya arkaik ve bir başka doğru imlası ile "arslan", kedigiller familyasının (felidæ) panterler cinsinden günümüzde hindistan'da ve afrika'da savanalarda yaşayan bir hayvan türü; panthera leo
soyu tehlike altında olarak sınıflandırılmıştır.
iki alt türü vardır:
(1)asya aslanı (panthera leo leo): asya, hindistan, yakındoğu ve kuzey ve batı afrika'da yaşamışlardır. soyu tükenmiş berberi aslanı da bu alttürdendir. günümüzde hindistan'da ve batı afrika'da çok küçük rezervlerde soyları korunma altına alınmıştır.
(2)afrika aslanı (panthera leo melanochaita) doğu afrika, kenya ve güney afrika'da yaşayan belgesellerde daha sık gördüğümüz alt türdür.
günümüzde aslan ne yazık ki sahra-altı afrika ve hindistan'daki ufak bir araziye sıkışmış haldedir. oysa birkaç bin yıl önceye kadar aslanlar bu yerlere ilaveten gerçekte, türkiye de dahil güney avrupa ve yakındoğu coğrafyasında geniş arazilerde yaşıyordu.
aslan insan kültüründe önemli bir yer tutmuştur. cesurluk ve güçlülük gibi bir anlam sembolize etmiş, tarih boyu mağara resimlerinden heykellere kadar pek çok sanat eserine konu olmuştur. bazı ülkeler aslanı sembol olarak benimsemiştir. (ingiltere'nin üç aslanı veya iran'ın şir-u-hurşid aslanı gibi)
bu güzel sembollerden bizce daha iyi bilineni ise orta ve güney anadolu'da bulunan (ve anıtkabir'de de görebileceğiniz) hitit aslanı'dır..

içerik kuralları - iletişim