aşure – Tıbbiyeli Sözlük
görsel
Geleneklerin en güzeli , kapı çalma nedenlerinin şahıdır aşure dağıtmak. Nuh tufanı zamanında elde kalan ürünlerle yapılan bir yiyecek iken günümüzde daha cok tatlı niyetine yeniyor. Yörelerine göre cok farklı şeyler eklenebilmekte. Öğrenci evlerine de özellikle gönderilir.

Ben aslında aşure yeme kısmından çok (çünkü tadını sevmiyorum bana çok karışık geliyor) tepsilere doldurup doldurup bütün apartmanı gezme fikrine bayılıyorum. Ki aşure severler grubu muharrem ayında kapı çalsın diye beklerler sessiz ve mağrur.
Şimdi olacaktı da yiyecektik. Nerede sözlüğün kızları şöyle güzel bir aşure pişirsinler
Sevmeyen ender insanlardanım. Ondan ötürü öğrenci evine aşure getirmeyen komşularımıza trip atmam
çok da severim ama her şey içinde olanı değil,bence aslına uygun olsun az madde öz madde olsun.
Bi arkadaşımın kendisine aşure getiren zavallı komşusuna abla sütlaç falan yok muydu benim evime içinde fasülye olan tatlı giremez diye atar yaptığı tatlıdır.Rivayet olunur ki nuh'un gemisinde herkesin azığı bitmeye yüz tutunca herkes elinde avucundan ne kaldıysa bir araya getirmiş. Kimi şeker kimi buğday kimi nohut kimi üzüm kimi kayısı artık neleri kalmışsa boşaltmışlar bir kazana. Ve aşure olmuş.Tadını sevmesem de getirilen her aşurenin kıymeti büyüktür. yardımlaşmadır, toplum olmaktır. Kaldı ki sevmiyorsanız siz de seven birilerini çağırıp mutlu edebilirsiniz, ben öyle yapıyorum. Yeter ki birbirini düşünüp aşure pişiren insanlar olarak kalmaya devam edelim, yiyen zaten bulunur değil mi ama
Bugün 2 tabak yiyip kendime gelemediğim tatlımsı, yemeğimsi gıda. Geleneklerin de en güzelidir ayrıca.
içine katılan malzemelerle tam bir besin deposudur. Ne kadar malzeme o kadar güzeldir. Narsız bir hiç olan geleneksel tatlımız.
Öğrencilik hayatımda komşulardan bir kez bile gelmeyen tatlı. Apartmanda öğrenci evleri çoğunluktaydı. Neyse ki okulda ve hastanede unutulmadık. Ama hiçbiri ev yapımının yerini tutmadı.