atakan kayalar

filozof çocuk adıyla gündeme gelen akranlarından oldukça farklı olan 10 yaşında bir çocuk. hal hareketleri konuşma tarzıyla erişkin bir insan görünümünde. videolarını ağzım açık izledim.
özel eğitime tabi tutulması gerektiği muhakkak.
umarım sosyal medya ve yayın kanallarında duyduğu gördüğü olumsuz yorumlardan etkilenmez.
son zamanlarda popüler olmuştur. çocukların bu şekilde kameralar önünde olmasına karşıyım. atakan gibi çocuklar ileride yetişkin olduklarında bu şekilde tanınmış olmaktan, görüntülerinin internette dolaşmasından hoşnut olmayabilirler. ayrıca değişik biçimlerde psikolojik bir istismara, "bullying"e, alaya alınma ve dalga konusu olma gibi kişilik haklarını ihlal edecek durumlara maruz kalabilirler. o nedenle bu yanlış.
nedense halkımızın çoğunluğunun şaşırdığı gibi şaşırmayıp boş konuştuğunu düşündüğüm donuk bakışlı bebe.

annesinin sözünü kesip "seni öyle alalım biz" dedikten sonra da ne okuduysa çok da işe yaramadığını daha iyi gördüm.

bırakın çocuklar çocuk gibi yaşasın. felsefe kitabı okuyacağına çizgi film izlesin, çıksın parkta oynasın yaşıtları ile.
10 yaşında muhtemel dahi çocuğun geleceği tüm türkiyeye dert oldu lise mezunu adam bile atakanın eğitimi için fikir belirtiyor.ya her şeyi geçtim proje diyen var ya.bu çocuk bilerek populer edilmişmiş.lan sen ettin çocugu populer 1000 takipçili hesaptan 200.000 rt aldı adam sonra dediler ki bu çocuk proje.aga üzülüyorum aga , halkıma devletime üzülüyorum.10 yaşında çocuğun fikrini alıyorlar çocuk demokrasi istemiyorum dedi diye linçleniyor.lan çocuk 10 yaşında . çocuga yazık olmasa bari

atakan 15 temmuzda neredeydi.
sosyal medyanın like uğruna hakkında bi imaj yaratıp sonra konuşturdukça linçlediği çocuk. siz kimsiniz ki 10 yaşındaki birinin nasıl davranacağı size sorulacak? pedagog musunuz, psikiyatr mısınız, çocuğunuz daha anne baba bile değilsiniz. demek istiyorum çılgınca gördüğüm her tivite. bence gerçekten tanımadığımız insanları 3-5 videoyla değerlendirip, haklarında yapıcı olmayan cümleler kurup bi de akıl verme hadsizliğini bırakmalıyız.

5 ayda 250 kitap okumuş olması, okuduğu kitapları benim yaşımdaymış gibi algılaması psikiyatrik olarak özel olduğunu çok net gösteriyor. istediği tek şey de özel eğitim koşullarının sağlanmasıydı sadece ama medya onu bi sirk ucubesiymiş gibi yayınlayıp durmayı tercih etti. ama buna "gündem her zaman değişir, yarın başka bi konu çıkar, öbür gün başka" diyerek cevap verdi. toplumun karakterini bile tahlil edecek farkındalıkta.

işinin uzmanları bile twitter üzerinden çocuk hakkında tanılarını yazdılar. yetişkinlik hayatlarına ayda 5 kitap sığdıramayanlar çocuğun kitap okuyor diye çocukluğunu yaşamadığını falan iddia ettiler. çünkü neymiş o kişi o yaşta sümüğünü yiyormuş atakan neden yemesinmiş. atakan da buna çok güzel cevap verdi çok net bir özgüvenle kendi hayatıyla ilgili karar merciinin sadece kendisi olduğunu söyledi.

özgüvene gelmişken annesine seni şöyle alalım dedi diye eleştirebileceğimiz kişi atakan değil ailesi. anne ve baba çocukluk çağında yapıp yapmamamız gerekenleri bize öğreten esas kişilerdir. yalnız bu iş çocuğu televizyonların önüne koyup çocuğun yanında "o kendisini aşmış biri" diyerek olmaz. her kitabı alıp okumasına müsade ederek olmaz. bazı kitapları duygusal gelişimiyle paralel olarak okumalı. o kadar kitap okuyan bir çocuğun yanında bir ebeveyn "ben iyi bir okuyucu değilim" dememeli. bi çocuk daha sosyal konumunu aklında oturtmadığı yaşta ailesinden daha üstün olduğunu hissetmemeli.
benim anladığım özellikle annesi persona olarak çocuğu çok üst bir seviyeye koymuş kafasında ve bunu da atakana fazlasıyla hissettirmişler. o yaşta çocuklarıyla aralarında bu denli büyük bilgisel fark oluşmasına müsade etmişler. ailesine gerçekten uzmanlarca rehberlik edilmeli.

bi çocuğun üstünde dozunda anne baba frenlemesi olmazsa toplumun beklediği şekilde etrafındaki insanlarla iletişim kuramaz. 10 yaşındaki bir çocuk 1000 kitap da okusa ahlak yargıları oturamaz ve bu şekilde yargılanamaz. çünkü ahlak-vicdan-empati-saygı gibi şeyler kitap okumayla veya başkasının telkiniyle içselleştirilemez, ancak bireyin kendi sosyal yaşantısıyla, insanlarla acı tatlı etkileşimleriyle edinilir. 10 yıllık bir hayat tecrübesinin de bu gereklilikleri sağlayamaması çooook doğal. herkes ilk küfürünü ilk hakaretini kaç yaşında etti acaba?
acilen sosyal medyanın elinden kurtarılmalı ve ideolojik olarak tamamen tarafsız eğitmenlerce kendisine uygun eğitimini almalı.
ayrıca like uğruna şizofreninin dezorganizasyon belirtilerini gösteren mersinli cihangir ile (ki kendisine çok büyük sempatim var) alakasız bir psikiyatrik özelliği olan bi çocuğu yanyana caps yapmak nedir? hadi mersinli cihangirin dediklerini anlamaman normal, ama sen sırf atakanın kurduğu anlaşılır ve akıcı ve aslında felsefeye giriş seviyesindeki cümlelerini bile anlayamayacak kapasitedesin diye bu iki kişiyi niye yanyana getiriyorsun?
halkımız sosyal zeka, içgörü, sağ duyu denen şeylerden gerçekten kıt ya. bu kadar olmaz.

içerik kuralları - iletişim