atatürk – Tıbbiyeli Sözlük
"Sen şimdi bırak benim kim olduğumu. Bu gülü yetiştireceksen canın yanacak, elin kanayacak, güneş seni terletecek. "Bu bahçede gül bitmez" diyenler olacak. "Gül öyle yetiştirilmez, böyle yetiştirilir" diyenler olacak. Sen kendine şunu soracaksın: "Ben burayı gül bahçesi yapmak istiyor muyum? Ben burada dünyanın en güzel güllerini yetiştirmek istiyor muyum?"

Eğer çok istiyorsan, ne eline batan diken ne de söylenenler umurunda olacak. Kim olursan ol tek isteğin şu kokuyu duymak olacak. Anladın mı?"Zamanının ötesine geçmiş büyük insan, başöğretmen ve başkomutan. Makus talihine terk edilmiş köklü bir milleti, tekrardan tarih sahnesine çıkarabilmiş deha.
Bomboş , çorak , madensiz bir anadolu coğrafyasını alıp üstüne dış borçları ödeyip hiç borç almadan bayındır bir sanayi ülkesine getiren insan. Onun vaktinde kurulan fabrikalara baktığımızda sanayideki büyümeyi görürüz. Tabi ki şu an o büyüme de bitti.. onun başarısonı yakalayan bir lider de çıkmadı.
benden 10 yaş küçük kuzenime adını öğrettiğim ilk tanınmış kişidir. gerçi çocuk en son das kapital e merak salmıştı.

yolundan asla ayrılmayacağım, bize medeniyet,kadın hakları ve demokrasiyi getiren büyük insandır.
"Yüzyıllar nadir olarak dahi yetiştirir. Ne yazık ki bu yüzyılın dahisi Türklere nasip oldu ve o da bizim karşımıza dikildi."

-Lloyd George