ateistlerin vicdansız oluşu

`dahaiyisinibulanakadarbu` bu eleştiriyi yapacağını düşündüğüm için "ilahi adaleti olan bir yaratıcı" ifadesini kullanmıştım.yaratıcının ilahi adaleti olmak zorunda değil.
sadece ateistlerle kısıtlamamak lazım olayı,ne dini olan insanlar var ki vicdansızın önde gideni,şimdi sen ateistler vicdansız dersen genelleme yapmış olursun ki eğer sen müslüman isen bu da olmayanların kul hakkına girmişsin demektir eğer sen de ateistsen yaptığın şeyin bi dine bağlı olmaksızın yanlış olduğunu hatırlatmak isterim.
genelleme guzel kardesim,genelleme kucuk trolcuk actiracaksin bayramlik agzimi ucurtacaksin beni sozlukten
ateist olabilmek için belli bir muhakeme seviyesinde olmak ve doğuştan sahip olduğun inançları sorgulamayı gerektirir...

vicdan ise telensefalonu hatta ve hatta omurgası bulunan büyün canlılarda bulunan toplumun devamına hizmet eden evrimleşmiş duygu durumlarıdır...

bir ateist,müslüman,hristiyan organik patoloji mevcut değilse sss’de istinasız hepsinde vicdan mevcuttur ancak yeri geldiğinde bunu susturabilirler...

kısacası bu önerme başlığı açan arkadaş tıpçı mı merak ediyorum
katılmadığım önermedir. ateist birisi merhametli olabileceği gibi müslüman olduğunu söyleyen birisi vicdansız olabilir.
kesinlikle genelleme yapmıyorum ama ateistlerin her dakika onlara vesvese veren şeytanları olmadığı için daha ahlaklı olmaları mantıklı geliyor.
biz dini sadece ibadet etmek olarak algıladığımız için ahlak bizde "olsa güzel olur" bir kavram. halbuki mekki ayetlerde ibadet emirleri çok azdır. 13 yıllık mekke sürecinde önce iman ve ahlak yerleştirilmiş ibadete layık olunduktan sonra ibadetler emredilmistir ya da son halini almıştır (oruç,içki yasağı vb). müslüman duruşuyla bile tebliğ yapabilmeli. ne kadar yapıyoruz acaba? biz çok namaz kılanı, elinde tesbihle gezeni hemen dindar ilan ediyoruz.
vicdan insana dair bir özellik olduğuna göre bir şeye inanıp inanmamak onu var etmez ya da yok etmez. eğer birisi sırf inandığı için, ahiret için vs. şartlar için vicdanlı davranıyorsa o kişiye vicdanlı diyemeyiz. bir dindar veya herhangi dine vesaire dahil olmayan birisi koşulsuz yani birisi zorlamadan vicdanlı davranıyorsa o kişiye vicdanlı denilebilir.

öyle davranmak zorunda olduğunuz için kötülük yapmıyorsanız size iyi birisi denilemez. zorunda olmadığınızda da bu seçimi yapabiliyorsanız size iyi bir insan denilebilir.

yani inanıp inanmamak, bağlı olup olmamak, isterseniz ateizm de bir dindir deyin, vicdanlı olup olmamakla alakasızdır. karakter ve eylem farklı şeylerdir.
yanlış bir önerme. vicdan herhangi bir dinin boyunduruğu altında insanlara armağan edilmiş bir şey değildir,vicdan insanı insan yapan nadir özelliklerdendir benim açımdan. yani eğer din yüzünden vicdanlı davranıyorsanız, burada bir hata var demektir. emrolunan vicdan, vicdan değildir. olsa olsa kendine hakim olmaktır.
  • /
  • 2

içerik kuralları - iletişim