aziz sancar – Tıbbiyeli Sözlük
Hücrelerin hasar gören DNA'ları nasıl onardığını ve genetik bilgisini koruduğunu haritalandıran araştırmaları sayesinde 2015 Nobel Kimya Ödülünü kazanan kıymetli hocamızdır.
acaba türkiye'de kalsaydı yine de nobel ödülünü alabilir miydi? hepimiz cevabı biraz tahmin ediyoruz değil mi? yeni mezun bir hekimin atanmak veya tus için eve kapanmak dışında bir hayali olduğunda (şartlar oturduğunda) veya genetik mühendisliği bir mezunun işsizlik korkusu yok olduğunda... destek ve ödenek verilmesini geçtim, hadi diyelim hiççç verilmesin, ama bu motivasyonu koruyacak ruh hali bile kalmıyor ülkemin bilim üretmek isteyen insanlarında(mevcut gündemin sürekli değiştiğini düşünürsek) . tıp ile alakası pek olmasa da amerika silikon vadisinin nereden başladığını meraklı bünyeler bir araştırsın derim, önemli olan bilime ve araştırmaya yatırımı yapıp bu alanlara da ilgi duyan bireyleri koruyabilmek. gerisi gelir ekonomi falan da düzelir, neyse ben tus klinik bölümü bitirmeye çalışayım.
Önceki entrylerde de belirtildiği üzere ne kadar kıymetli bir bilim insanı olduğunu bildiğimiz ve gurur duyduğumuz hocamız. Aramızdan böyle nice bilim insanlarının çıkmasını umuyoruz. Her şey bir yana eşinin ona Nobel aldıktan sonra "çöpü dışarı çıkar aziz" deyişini anlatmasıyla da yüzümüzde tebessüm oluşturan bir o kadar da alçak gönüllü, tavırlarından ve yaptıklarından da anlayacacağımız üzere insani yönü çok güzel olan değerli şahıs.
Temennimiz odur ki ülkemizde birçok gencin onu örnek alıp güzel çalışmalara imza atmasıdır.
Nobel ödülünü aldığı için kendi ülkesinde tanınmış -ki o da her kesim tarafından değil- nice değerlerimizden birisidir.bu yaşta tanınıyo olmasıyla ülkenin bilime verdiği değeri gözler önüne seren büyük insan
Türkiyede kendisine sahip çıkılmadığı ve gerekli önemi görmediği için amerikaya gitmiş türk bilim adamıdır.
bizim yetiştirdiğimiz ama hasadını başkalarının topladığı bir diğer görkemli şahsiyet.müsadenizle ben kısaca bilimsel yönünden ziyade ideolojik yönüne değinmek istiyorum.MARDİN GİBİ ETNİK OLARAK DAHA ÇOK KÜRT VE ARAP AĞIRLIKLI BİR ÇEVREDE DOĞUP BÜYÜDÜ AZİZ BEY.ilk,orta ve lise eğitimini mardinde tamamladı.klasik çok çocuklu bir çiftçi ailesinde yetişti ve istanbul tıp fakültesinden mezun oldu.eğitim hayatı boyunca her doğu kökenli gencimizin olduğu gibi aziz sancarında etrafında etnisite temelinde fikirlerine ve yaşamına yön verecek ayrılıkçı bir çok eşi dostu akrabası oldu,öyle ki hali hazırda bir akrabası hdp milletvekili.insanlara etnik köken üzerinden yüründüğünde karşılığının ne kadar kolay alındığını bilmeyenimiz yok.aziz sancar tüm bu olumsuz ortama rağmen tam bir vatanperver olarak yetişti.temelde türk olan birçok kişinin el atmadığı organizasyonlara imza attı(bkz:türk evleri),mensubu olduğu ülkesi ile her daim gurur duydu ve asla gocunmadı.

en nihayetinde bana göre aziz sancar'ın nobel ödülü alması,bir türkün nobel ödülü almasından daha kıymetliydi.
"Biz çalıştığımız ve ürettiğimiz sürece üstün olacağız, üstünlük genetik değildir, bütün insanlar birbirine eşittir. Çoğu insan zekaya inanır, ben inanmıyorum, bizi birbirimizden ayıran emektir, ben çalışmaya inanıyorum"

Aziz sancar
rahat bölüm arayışında olan, 24-25 yaşında ve henüz yolun başındayken çalışası olmayan genç doktor arkadaşlarımıza örnek olması gereken nobel ödüllü mütevazi kişilik. bu ülkenin bu adam gibi işini severek yapan insanlara ihtiyacı var. 25 yaşında emekli kafasına girenlere değil.

(bkz:rahat bölümler)
sözlüğe katıldığım ilk günden beri sağ üst bölmede videosu günün videosu olarak duran büyük bilim adamı. sanki sözlüğün sahibiymiş de bize tavsiyeler veriyormuş gibi hissettiriyor.

(bkz:günün videosu)