bacillus anthracis

şarbon hastalığına sebep olan bakteri.
d glutamik asit kapsülü, zorunlu aerob olmasını ve a grubu biyolojik savaş ajanı olmasını unutmayınız.
bendim bu. hey gidi... 2. sınıfta bakterileri ezberlemek adına 20-30 kişi çimlerde oturup grup çalışması yapmıştık. fikir kimden çıktı bilmiyorum. her birimiz bir bakteri olduk. sırasıyla çıkıp özelliklerimizi hayal gücümüzle süsleyerek anlattık. uzun bir süre hafızamda yer etti hepsi. şimdi aklımda kalan tek ayrıntı şarbon etkeni olup bilmem hangi agarda ters çam ağacı görüntüsü verdiği.
şarbon etkeni. zoonozdur. akciğer şarbonu, deri şarbonu, gastrointestinal şarbonu yapabilir. deri şarbonu ülkemizde en sık görülenidir, mortalitesi diğerlerine nazaran düşüktür. ülkemizin doğusunda hayvancılıkla uğraşıldığı için endemiktir.

akciğer ve gastrointestinal şarbonu mortalitesi en yüksek şarbon tipleridir.

akciğer şarbonu b. anthracis'in endosporlu olması sebebiyle biyoterörizmde kullanılmıştır. ülkelerin endosporları mektuplarla başka ülkelere göndermişliği vardır. insanlar aa bize bir mektup gelmiş diye sevinip açarlar, açınca içi boş zannederler,aslında içi endospor doludur ve 2 ay sonra hayata gözlerini yumarlar. böyle vahşi bir katliamdır.

b.anthracis inspirasyonla alındıktan iki ay sonra belirtileri verir ve hızlıca öldürür. yani bir köyün üstünden bilinmeyen şüpheli bir helikopter geçerse ve 2 ay sonra köy sakinleri birer birer ölmekteyse, helikopter muhtemelen b.anthracis endosporlarını köyün üzerinden salmıştır . deri şarbonu için hayvanlara aşılama yapılmaktadır, insanlara geliştirilen bir aşısı yoktur. şarbona yakalanan hayvanlar öldükten sonra endosporların yayılmaması adına kireçle gömülmelidir.

(bkz: biyoterörizm)
(bkz: anthrax)

command conquer generals oynayanlar hatirlar, `gla` secerseniz toxin tractor, scud launcher, scorpion ya da marauder gibi birimleriniz toksin iceren guclendirmelere sahip olur. mesela scud launcher icin anthrax warhead/high explosive warhead donusumunu yapabilirsiniz. butun toksin kullanan birimler icin palace'tan satin alabileceginiz anthrax beta guclendirmesi de mevcut.
tedavisinde kullanılan monoklonal antikor `raksibacumab` olup `2016 eylül tus` sınavında sorulmuştur

içerik kuralları - iletişim