Tıbbiyeli Radyo Yayında!

barış manço

herhalde türkiyede sevmeyeni yoktur. ender kişilik zira türkiye gibi bin bir insan modeli olan bir ülkede herkesi kucaklamak zor doğrusu.

sevdigim bir şarkısını da birakivereyim.

bugün ölüm yıldönümü olan efsane. bu topraklardan çıkmış en büyük müzisyen. bilge adam. allah rahmet eylesin.
'unutmak kolay demiştin, alışırsın demiştin.
öyleyse sen unut beni, yeter ki benden isteme...' demiştir, ne güzel demiştir.
(bkz:unutamadım)

yabancı dillerde de birçok şarkısı olan barış manço küçüklüğümden bu yana severek dinlediğim yegâne sanatçı.

'bugün bayram, erken kalkın çocuklar!' şarkısıyla geçirdiğim tatlı bayramları özledim. ilkokul öğretmenim herkes bir barış manço şarkısı ezberlesin dediğinde 'hava ayaz mı ayaz, ellerim ceplerimde. bir türkü tutturmuşum, duyuyorsun değil mi?' sözlerine sahip o güzel şarkısını ezberlemiştim annemin yardımı ile. titrek bir sesle sınıfın önünde bu şarkıyı söylediğim günleri özledim.

barış manço benim için samimiyet demek, henüz kirlenmemiş bir dünya demek, masumiyet ve çocukluğum demek..

çok bilinmeyen ve çok değerli bir şarkısını bırakalım buraya.
travis grubundaki abilerimizin zorlu psm konserinde bu sene söylemiş oldukları "dağlar dağlar" şarkısıyla ve diğer onlarcasıyla; bamtelimize dokunabilmeyi başarabilmiş, rahmetli insan, büyük üstad.

biz yedimizde vardık yoktuk, o ise herkesle aynı yaştaydı.

özledik barış abi.

not: travis ekibinin şarkıyı yanlış söylememek icin sözleri ingiliz aksanıyla yazdıkları kağıt da gerçekten insanı etkiliyor. demek ki bazı şeyleri anlamak, hissetmek için dilden değil gönülden konuşmak lazım.

https://www.gzt.com/hayat/dunyaca-unlu-britrock-grubu-travisten-daglar-daglar-yorumu-3389316

bugün ölüm yıldönümü olan popçu değil halk ozanı muhteşem kişilik.. ruhu şad olsun. küçüklükten beri severek dinliyorum, yaşlanınca da dinlemeye devam edeceğim.
en sevdiğim değerli sanatçılarımızdan biri. ortaokula giderken radyoda bi şarkısına denk gelmiştim. gayet güzel sakin sakin şarkıyı söylerken şu şekilde:

bir anda bütün dünyam karardı
bu sesle sokaklar yankılandı*
sonra bi anda domates, biber, patlıcan demesin mi? resmen hayal kırıklığı yaşadım. ve böyle eğlenceli şarkılarının da olduğunu öğrendim.
her şarkısına ayrı hayran olduğum sanat insanıdır. birçok insan için sadece ''dağlar dağlar, gülpembe, arkadaşım eşşek''ten ibaret olsa da, benim için daha kıyıda köşede kalmış şarkılarıyla bütünleşmiştir. bu yetim şarkılarında anlamıştım ''kâmile ermiş' insan olduğunu. her ne kadar bazı şarkıları ''saçma'' olarak nitelendirilse de, barış abi'nin anlatmak istedikleri asıl bu ''saçma(!)' şarkılarında gizliydi hep. örnek vermek gerekirse ''ahmet beyin ceketi'' sanki sadece sıradan bir cekete yazılmış, gereksiz bir şarkıymış gibi görünür. oysa sözlerin yüzeyelliğinden sıyrılıp, işin felsefesine inince fark edilir ceketin bir imgeden ibaret olduğu. hatta bu şarkı ''halil ibrahim sofrası'' ve ''dıral dede'nin düdüğü'' şarkılarıyla ard arda dinlendiğinde daha da anlam kazanmaktadır. ilgilenenler için : https://eksisozluk.com/entry/14499025

  • /
  • 2

içerik kuralları - iletişim