basitleştirilmiş klinik patofizyoloji – Tıbbiyeli Sözlük
Çerez tadında bir kitap.Oturup iki gecede tüm kitabı bitirmişliğim vardır.Yakın zamanda bir tekrar atmayı düşünüyorum.Boş zamanda iyi gidiyor.Tavsiyemdir...
orijinal ismi "Clinical Pathophysiology Made Ridiculously Simple" olan, hemen her alanda basılmış "Made Ridiculously Simple" serîsinden bir kitap. slayt tıpçılığından hâllicedir. adından da anlaşılacağı üzere "Ridiculously Simple"dır. hâlihazırda guyton, lange patofizyoloji, robbins okuyabilmiş, bu textbooklara âşinâ olan hiçbir kimseye fayda sağlamaz. ortalama bir tıp fakültesi öğrencisine katacağı fazla bir şey yoktur. bu serînin çoğu kitabı da böyledir. tarafımca tavsiye edilmemektedir, çünkü patofizyoloji hâlihazırda "basit" değildir, hastalıkların patofizyolojisi 200 sayfalık ucuz bir kitapla hâlledilecek, anlaşılabilecek bir mevzû değildir. bana kalırsa, mesleğinize saygınız varsa temel bilimlerde iken adamakıllı guyton, lange patofizyoloji ve robbins'i okuyun veyâ bir şekilde bu kitaplardan zorlandığınız konuya göre parça parça yararlanmaya çalışın.
Zaten basit olduğu belirtilmiş, bunu okuyacak insana bu zaten basit okuma git textbook oku demek aslında okumak isteyenin de hevesini ilgisini kırmaktan başka bir şey değildir. Bırakın insanlar bilmenin tadına varsın klinikte okuduklarını hatırlasın sonrasında ''basit olmayanını'' arayıp kendisini öğrenmek isteyecektir. Eğer ortada bir istek varsa baltalamaktan, fikri çürütmekten ziyade destek olmayı öğrendiğimizde büyük işler yapmaya başlayabiliriz.