görsel
Ankara'nın yıllardır belediye başkanı olan insan bile hala bilmiyorsa bu halk nasıl anlasın bunu. Sonuçta o başkanı da halk seçiyor.
Bayan kelimesini hitap ederken, kadın kelimesini cinsiyet bildirirken kullanmanın yerinde olacağını bildiren başlık.
Hayatim boyunca hep bayan'in daha kibar oldugunu dusunerek oyle demisimdir... vay be
Kaldığım yerin bir bahçıvanı vardı. Günaydın abi derdim. Günaydın bayım der devam ederdi. Bu konuda kadınlar çok haklı. Bayım ne lan ?
bayan baydan türemiştir diye karşı çıkan feministler var ama bu pencereden ziyade şu bakış açısı biraz daha savunmaya layık deliyor bana: neden kadın kelimesi kaba geliyor insanlara? neden kadının cinsiyetini belirtirken erkek kadar özgür olunamıyor ve cinsel kimliğinden neden çekiniliyor vs.

bana kalırsa bunlar boş tartışmalar. kadın ve erkek birbirinin tamamlayıcısı iken bu gibi karşılaştırıcı, ayrıştırıcı, düşmanca feminizm kaynaklı hareketler topluma ilerliyormuş gibi hissettirip (ki orası bile meçhul nezdimde) ancak patinaj çektirir.
Bayan diyen kimsenin aşağılamak için söylediğini ya da kadın diyen kimsenin de yüceltmek için söylediğini düşünmüyorum. Hatta toplumumuzun %90 ının bunu düşündüğünü dahi düşünmüyorum. İnsanların genelde daha önemli sorunları olur böyle şeyleri düşünmezler.. (bkz:öküz altında buzağı aramak)
Biyolojik marker olmaktan başka bir fonksiyonu olmayan, kadın kavramı ortaya çıktığından beri baş belası olmaktan ileri gidemeyen bir zarın kadının kaderini hala fazlasıyla belirlediği milenyum çağında kadına nasıl hitap edeceğini zihninde belirlemeye çalışırken bile bu zarın var olup olmadığı çelişkisine takılan kişileri kurtarma çabasında olan zavallı kelimenin kendisidir bayan. Bu sebeple bayan değil kadın
sorun şu ki her kadın/bayan bu şekilde düşünmüyor. yani bayan denmemeli kadın denmeli diye düşünmüyor. böyle düşünen arkadaşlara saygım var ama karşı taraftan "ben kadın değilim kızım" gibi sert bakışlı bir tepki aldığımda ne cevap vermemi önerirler bilemiyorum. sonuç olarak çok da katı kurallı bir durum değil bence. ortam, karşıdaki şahıs, konu vs. göre uygun hitap tarzı seçilebilir. (hanımefendi oturabilir misiniz, baylar ve bayanlar, kadınlar tualeti, 4 yaşında kız hasta vs...)