bayan değil kadın

ankara'nın yıllardır belediye başkanı olan insan bile hala bilmiyorsa bu halk nasıl anlasın bunu. sonuçta o başkanı da halk seçiyor.
birinin aydınlatmasını beklediğim sorunsaldır. sırf bundan ötürü (bkz: 46 xx'lerin sosyal medyada sürekli övülmesi sorunsalı) başlığında 46,xx yazdım sonrasında: yok "böyle yazdığımda cool olduğumu mu düşünüyormuşum" yok "kendimi farklı hissetmek için mi yazmışım"...

evet sorunsalın çözümünü bekliyoruz efendim.
bayan kelimesini hitap ederken, kadın kelimesini cinsiyet bildirirken kullanmanın yerinde olacağını bildiren başlık.
hayatim boyunca hep bayan'in daha kibar oldugunu dusunerek oyle demisimdir... vay be
kaldığım yerin bir bahçıvanı vardı. günaydın abi derdim. günaydın bayım der devam ederdi. bu konuda kadınlar çok haklı. bayım ne lan ?
bayan baydan türemiştir diye karşı çıkan feministler var ama bu pencereden ziyade şu bakış açısı biraz daha savunmaya layık deliyor bana: neden kadın kelimesi kaba geliyor insanlara? neden kadının cinsiyetini belirtirken erkek kadar özgür olunamıyor ve cinsel kimliğinden neden çekiniliyor vs.
bana kalırsa bunlar boş tartışmalar. kadın ve erkek birbirinin tamamlayıcısı iken bu gibi karşılaştırıcı, ayrıştırıcı, düşmanca feminizm kaynaklı hareketler topluma ilerliyormuş gibi hissettirip (ki orası bile meçhul nezdimde) ancak patinaj çektirir.
bayan diyen kimsenin aşağılamak için söylediğini ya da kadın diyen kimsenin de yüceltmek için söylediğini düşünmüyorum. hatta toplumumuzun %90 ının bunu düşündüğünü dahi düşünmüyorum. insanların genelde daha önemli sorunları olur böyle şeyleri düşünmezler.. (bkz: öküz altında buzağı aramak)
biyolojik marker olmaktan başka bir fonksiyonu olmayan, kadın kavramı ortaya çıktığından beri baş belası olmaktan ileri gidemeyen bir zarın kadının kaderini hala fazlasıyla belirlediği milenyum çağında kadına nasıl hitap edeceğini zihninde belirlemeye çalışırken bile bu zarın var olup olmadığı çelişkisine takılan kişileri kurtarma çabasında olan zavallı kelimenin kendisidir bayan. bu sebeple bayan değil kadın
  • /
  • 4

içerik kuralları - iletişim