bayram harçlığı – Tıbbiyeli Sözlük
Benim yıllardır almadığım şey.

Hatta dedemin ablama senin baban memur demişliği var.

Fakat ben buna tam alışabildim dedim bir gün kapının önüne gelen 5 çocuğa 5 lira verdi. Kişi başı 1 lira. İşte bu benim edemediğim değerdir.
bayram harçlığı almak için el öpmek saçma bir şeydir. yahu zaten el öpmek çok saçma bir şeydir!
Miktarı önemli değildir. Önemli olan küçükleri mutlu etmektir. Gerek şeker olur gerek hediye. Harçlık da olabilir. Hicbir zaman 35 tl üzeri harçlık toplayamamamdan dolayı sen ne kadar topladın muhabbetine dahil olamadım. Şimdilerde kardeşime vermekteyim. Bu bayram harçlık yerine bir sürü hediye aldım. umarım beğenir.
Artık sanırım kendim harçlığı verecek yaşa gelmişim.elimi öpmeye başladı bizim ufaklıklar yavaştan.
yaş arttıkça gittikçe meblağı artan, miktarının çok önemli olmadığını düşündüğüm ve mutlaka yaşatılması gereken bayramlarımızın en güzel adetlerinden.özellikle durumu çok iyi olmayan ailelerin çocuklarında inanılmaz sevinç yaratabiliyor. her gün bayram olsa da her gün harçlık versek denilebiliyor. zengin aile çocuklarında ise açgözlülük sınırında, düşük meblağlı paraları beğenmeme gibi durum olabiliyor.her ne kadar eskisi gibi gelen olmuyorsa da kapıya gelen tanımadığınız çocuklara harçlık verirseniz aynı çocuğun değişik kılıklarda farklı biriymiş gibi birkaç kez daha görebilirsiniz. mahallede de bu ev harçlık verdi dedikodusu yayılıyor anında tabi.
Ben çocukken yaş ile doğru orantılı verilen ben büyürken ters orantıya dönen bereketi bana denk gelmeyen nice mutluluklara sebep olan nicel şey.
Dayımın "üniversiteliye harçlık ne gerek" lafını duymamla dumura uğrayıp annemin benim paramla dayımın çocuklarına harçlık vermesini engellediğim gelenek.ayrıca dayi burdan sana sesleniyorum:ilkokul bebesi olan çok sevdiğim, canımın içi kuzenlerime ablan değil üniversiteli yegenin bursundan harçlık verip duruyor,sense beni umursamiyorsun.fotokopicilerdeki zamdan haberin var degil mi?bunu diyeceğine yok diyip geçsen daha iyiydi.neyse gene sinirlendim.susuyorum.