benign hocaların malignleşmesi

fikrimce bunun tek sebebi zaman. hiç birşey bilmeyen stajyerlerle yüzlesiyor sürekli olarak. başlangıçta kendisinin de stajyerken hiç bir şey bilmediğini hatırlayarak insaflı davranıyor. ancak nedendir bilinmez belli bir süre içinde anasının karnından guyton, robins, moore, lipincot hatim ederek çıkmış ve eğitim hayatında da sadece fizyopatoloji görmüş gibi davranıyorlar. çok kötü bir şey. %40 civarımız bir gün aynısı olacak. minik bir sivilce kadar benign olmak dileğiyle.
sınavda bilmiyorum yerine anlatmadınız veya işlenmedi veya daha görmedik denilen hocaların aldığı haldir...
benign ve doğal olarak sevilen hocanın, malign hocaların defalarca sırtıma sapladığı hançeri sırtımdan çıkartıp kalbime saplaması durumudur. acıtır, üzer, ortalama düşürtür, büte bıraktırır...
tıpçı için iki tür malign hoca vardır. gerçek malign ve pseudomalign.
gerçek malign: hocalar her zaman bir stajerin bilmesi gereken ve çekirdek eğitim programına uyum göstermeden soru sorarlar. haliyle bir çok stajer bu sorulara yanıt veremez ve kalır. bir çok gerçek malign hoca için dersi çalışmak anlam ifade etmez. yani geçme ihtimali ile ders çalışma miktzrı koreli değildir.
pseudomalign: bu tip hocalar stajerin bilmesi gerektiği kadar soru sorar, ancak gereken cevap gelmezse stajeri o sınavdan bırakır. benim fikrimce normal bir davranıştır.

iki tanımımız daha var. borderline ve benign olarak.

borderline : bu tarz hocalar stajer bilinceye kadar soru sorar. muhtemelen stajeri geçirir. çok çalışan için büyük haksızlığa neden olurlar.
benign : sınavda soruyu öylesine soran ya da havadan sudan konuşup yüz veren hocadır. kendisi verdiği not ile doğru orantılı olacak kadar tıbben deneyimli, eğtimci olarak ise boş insandır.

temel kavramları belirttikten sonra.
insanların her günü aynı olmayabilir. yıllar insana acımasız davranabilir. bankalar, eşler.... herkes insanın duygudurumunu ya da affctini bozabilir ya da eleve edebilir. bu türler arasında kayma böylece oluşur. genel kayma borderlinedan pseudomaligne olmakta olup gerçek malign olursa geçmiş olsun.
kısaca sınavda bürünüyorlar bu hale. naber lan diyen adam. elinde kupa selamsız başlıyor sinava.

içerik kuralları - iletişim