bireysel silahlanma

bir çok açıdan önemli bir temel taşıdır. kişilerin bireysel düzeyde silah sahip olması, olabilmesidir.
öncelikle bireysel silahlanma adlandırması aslında yanlıştır, neticede insan varolduğundan beri kendini korumak- avlanmak gibi amaçlar için kendi silahına bireysel olarak sahipti. özellikle fransız devriminden sonra, hukuk devleti, sosyal devlet gibi kavramların gelişmesiyle insanlar bu kendini koruma işini bütünüyle devlete bırakmaya başlar ve artık günümüzde silah bulundurmak ayrıcalıklı bir durum haline geldi.
gelgelelim bireysel düzeyde silahlanma evvelde istilacılar için bir tehditti. yöneten devletin kurulu ordusu bir yana oranın halkıyla da savaşma ihtimaliniz vardı. en şanlı fetihler rezil geri çekilişlere dönüşebilirdi. nitekim kurtuluş savaşımız da bu niteliği bulundurur. milis kuvvetlerinin halkın sahip olduğu silahlarla başlattığı mücadele, önce düzenli orduya dönüşmüş ve şu an sahip olduğumuz ülkeye sahip olmamızı sağlamıştır.
abd' de bireysel silahlanmanın oldukça özel bir yerinin olmasının sebebi ise başkanın demokrasi ilkelerinden şaşmamasını sağlamasıdır.
bireysel silahlanmaya temel eleştiri ise terörizm ile suç oranını arttırması üzerinden gelir. fakat ayrımına varılması gerekilen nokta bunun illegal silahlanma olduğudur. şu an kaynak veremediğim için benimle birlikte kaideme güvenmek durumunda kalıyorsunuz ama bur tarz huzur bozucu eylemlerde büyük oranda ruhsatsız silah kullanılmıştır.
şimdi bir dönüp baktım, sanki ürün tanıtımı yapar gibi yazmışım. evet kişisel fikrim olarak bireysel silahlanmayı destekliyor da olsam bu iznin herkese verilmesi gibi bir şeyin söz konusu olması mümkün dahi değil. kesinlikle çok katı denetimler ve şartlar getirilmeli.
sivil halkın askeri nitelikli olmayan silahlar taşımasına denilir..
halkın silahlanması saçmadır... halk sorunlarını kendi arasında, arabulucular ile ve mahkemelerde çözer..
silah, bu dengeyi bozabilecek bir etkendir..


evet.. ben silahları hiç sevmediğim için aşırı tepki verdiğim bir olaydır bu ama geçenlerde bir haber duydum...
adamın biri, bir işletmeyi m4 karabina ile taramış... m4 nedir yaa..


aşırı kısıtlama şart silah konusunda.
herkesin sahip olması gereken bir hürriyettir. bireysel silahlanma haktır. defansif amaçlarla kullanıldığı müddetçe bireyler ve bireylerin özel mülkîyetleri üzerinde ofansif girişimde bulunan saldırganlara yanıt vermenin, onları zarara uğratmanın ve hatta defansif nitelikli reaksiyon akabinde ahlâkî olarak saldırganı öldürmenin en güzel yoludur. bireyin fizikî varlığı ve mülkiyetlerine saldırı amaçlı girişimler, ahlâkî bir prensip olarak defansif pozisyondaki suçsuz bireyin silahlanması sâyesinde ofansif girişimi yapanın ölümüyle sonuçlanabilir.
devletin adaleti tepeden tırnağa sağlayamadığı durumda toplumu kaosa götürmekte hızlandıran etmenlerin başında görülebilir.

kanunlarda kısasa kısas uygulandığı vakit ise zaten bireysel silahlanmaya gerek kalmayacağı malumdur.
silahlar ve savaşlar yeryüzünden sonsuza kadar silinmelidir.
potansiyel suçlularda silah olmadığını mı zannediyorsunuz? bireysel silahlanma, kendini savunamayanların iş işten geçtikten sonra tazminat alması yerine zamanında kendilerini savunabilmeleri için bir araçtır.

içerik kuralları - iletişim