görsel
sanal para birimi. an itibari ile değeri 2230 doların üzerine çıkarak rekor kırmıştır.
Bitcoin mining olayı nedeni ile pc ekran kartı fiyatlarını çok fazla artırmış olan para birimidir. Yasal olarak devletler tarafından kabul görmemiştir.Piyasası özel şirket himayesindedir bu yüzden yakın dönemde yenilenmiş formu piyasaya sürülmek istenmektedir. Bu değişim ile ya çok artacak veya çok değer kaybedecektir.
"kriptopara çağı" adlı kitapta nedir, nasıldır anlatıldığı söylenen para birimi. kitabı henüz ben de okumadım, belki bir gün...
Harvard'dan bir profesör, çok sürmez bunun havası, demiş ancak bitfinex'te -ki kendisi en yüksek btc/usd exchance sağlayan borsa olur- 6.000'e çıkmış para birimi. 5.800 civarına dönmesi çok sürmemiş ama bir kere bariyeri aşan bir daha aşar. seneye için beklenti 10.000 civarı imiş, sonraki beş yılda ise 25.000 dolar civarını görecek diyorlar. Biz boşa okuduk tıpı der ve laptop ekranına tekme atarım. (sunum çevirirken delleniyorum jjsaddsdfgh)
yakın dönemin en büyük ekonomik değişimlerinden biri. yılın başında ufak bir birikimi parası olup da şuna birkaç on bin dolar basanlar, bu yılın sonunda hatrı sayılır bir servet sahibi konumundalar. bunun geleceğini daha önceden sezip -ya da şansa- birkaç yüz dolar yatırım yapanlarsa bugün milyon dolarlar sahibi. çok değil, sadece birkaç sene öncesine gitmek yeterli. fakat dünya çapında yaygınlaştıkça servet sahibi olma hayalleri de zora giriyor. bitcoin'in üretim miktarı 21 milyonla sınırlı olduğundan, belli bir müddet sonra değerinin anca altının artması gibi olacağı muhtemel. ancak o döneme kadar olasılıkla kısa vadede iyi kazandırmaya devam edecek.
Bu sıralar herkesin ağzında sakız olmuş, diyanet tarafından haram ilan edilen para birimi.
ilk girinin yazıldığı tarihte 2230 dolar olan bitcoin 20 bin dolara yaklaşmakla beraber üst limitin 400 bin dolara kadar çıkabileceği konuşuluyor.

birkaç devletin de bitcoin ile resmi olarak işleme başlayabileceği ve olursa değerinin daha da artacağı bekleniyor.

balon mu saadet zinciri mi ya da yatırım aracı mı tartışılır ama parasını koyanlara katbekat kazandırdığı aşikâr.