biyoistatistik

teorik dersleri ile t testi, kruskal-wallis analizi, fiedmann testi gibi onlarca şeyi hayatımı sokmuş, uygulama kısmında ise spss gibi bir programla "boğuşmamı" isteyen tıp fakültesi dersi.
komite sistemini sevdiren ders.
tıp öğrencisiyken pek önemsenmeyen. asistanlık bitirme tezi zamanı önemi anlanan ders.
bazı matematik severler için bir miktar da olsa matematik özlemini gidermeye yarayan ders.
tez yazarken bilinmesi gereken ama ilk sınıfta aldığımız için adından başka bir şey hatırlamadığım ders.
bizde vize-final sistemi olduğundan biyoistatistik klasik olurdu, sınava hesap makinesiyle girerdik. sınavdan önceki gün garip garip sitelerden bi sürü slayt, örnek soru indirip olayı anlamaya çalışır ve delirirdim. neyse ki bütsüz geçtim.
spss'i öğreten ders. spss'i 1.sınıfta tam anlamıyla öğrenmiştim. hangi araştırmada hangi test kullanılır, hesaplamalarda vs çok iyiydim. ama şu anda aklımda hiçbir şey yok malesef. finalinde man whitney u testi kullanılarak çözülen bir soru hatırlıyorum mesela rahatlıkla yapmıştım ama şu anda sorusunu yapmak bir yana man whitney u testinin ne olduğunu bile hatırlamıyorum. *uwh
çoğu tıbbiyeli bu dersi pek sevmese de gayet severim ve başarılı da olmuşumdur.
(bkz:z tablosu)
ıslak kek yaparken kekin ıslak olması için ne kadar çok sos dökerseniz dökün ortası, yarı oranında sos dökülmüş dahi olsa kenarı kadar güzel olamaz, ıslak kekin kenarı en en güzelidir. fakülte dersleri kocaman nir tepsi ıslak kek olsa biyoistatistik o kenardaki mükemmel dilim olurdu naçizane görüşüm.
 spoiler!
dersi aldıktan bir sene sonra araştırma yapalım dedik kaç anket vardı hatırlamıyorum, çoktu. veriler girildi, bilgisayar kapandı ve veriler silindi, kendi bilgisayarımda çalışmadığım için elimden verileri yeniden girmekten başka çare gelmedi, ağlayarak girdim o verileri, analiz edildi, biyoistatistiğin gücü ile mükemmel bir çalışma oldu,kendimi fakülte sınırları içerisinde özgür hissettiğim nadir anlardan biriydi, öğrencisine destek veren hocalar ve biyoistatistik iyiki varlar
baraj yemelere doyamadigim derslerden biri. nami diğer
isss-ta-tis-tik isss-ta-tis-tik

hızlı hızlı heceleyerek söyleyince bir tür disko müziğine dönüşüyor. bu dersin tek sevdiğim yanı bu.*
  • /
  • 2

içerik kuralları - iletişim