black mirror

haz verme, bağımlılık yapma ihtimali yüksek bir dizidir. her bölümü bir film kalitesinde, kurgusu ise mükemmele yakın. öncelikle alkışlar charlie brooker'a.
şimdi gelelim bağımlılık yapma potansiyelinin sebebine. tabiki merak. diziyi izledikçe bizi avucunun içine yavaş yavaş alan geleceğimizde ne ile karşılaşacağımız merakı. önce şaşırtıyor, afallatıyor sonra distopik bile olsa dahasını duymak istiyoruz, bilmek istiyoruz ne olacak. sanki gardımızı almak istiyoruz.
biliyoruz ileride gardımızı almamız gerekecek. biliyoruz. ama nasıl. bunu bilmek istiyoruz.
orijinal ve başarılı bir dizi. bir iki bölümü dışında abartıldığı kadar hayatı sorgulatmıyor ve abartıldığı kadar güzel değil. ama bir iki bölüm için izlemeye değer mi, değer.

yeni bölümü 29 aralıkta yayınlanacak. heyecanla bekliyoruz
ilk bölümü izledikten sonra ne izledim ben şimdi dedirten bir dizi :d
yeni sezona adına yakışan, müthiş bir bölümle başlayan dizi.
yeni sezona önceki sezonların kopyası , şaşırtıcı hiç bir şeyi olmayan bir bölüm ile başlayan dizi.

edit: iki ve dört fena değil. geri kalan bölümleri idare eder seviyede.

 spoiler!
iki kişi bölümde olacak şeyleri ana hatları ile bölüm ortasında tahmin ettik, bölüm izlerken kopmamıza neden olacak kadar uzundu.
ilk bolumu 15-20 dk kadar izledim, bi bakayim kac saat olmus dedigimi hatirliyorum. baktim daha ucte biri bitmemis. bu ne yavas kurgu, bu ne amg deyip hic begenmedim once.

sonra intikam plani guzel islenmis, icine icine suruklemeye basladi. oo guzelmis deyip izledim. k ilk bolum guzeldi. yine de benim favorim 3. bolum olacak gibi duruyor.

ps. bu entry 4. sezon icin yazilmistir
fantastik kurgu türünde bir dizi.

4.sezonu çok fazla tatmin etmemiş ingiltere çıkışlı dizidir. benim için yoğun bir seneye denk gelmesi ve bölümleri uzun aralıklarla izlemem de belki bu hoşlantısızlığın sebebi olabilir. ancak yine de son sezonda bir olmamışlık vardı. ilk izlediğim bölümü korku temalı oyun olandı. beni heyecanlandırmıştı ve özgün bulmuştum seriyi. sırasıyla tükettim birden başlayarak. çok farklıydı, hoştu, şaşırtıcı, düşündürücüydü. rahatsız ediciydi. sonra birden rahatsızlık vermemeye başladı. stres oluşturmuyordu artık. bittikten sonra tavana bakakalmıyordum. aynı konular döngüye girmişti. hep aynı şeyler: çip, tablet, zihin kontrol... eski özgünlüğü yok, eski akılcılığı da öyle. umarım bir sonraki sezona daha toplanmış halde girer. biz de heyecanla bekleriz eskiden olduğu gibi.
black museum isimli final bölümünde şeker ölçer ile bilinç kopyalayan, accespointer ile klima hackleyen ve gulmeme sebep olan dramatik bilim kurgu dizisi
bandersnatch adlı 5 saatlik film ile geri dönmüş efsanevi dizi. bugün iptalim, ders mers çalışamicam.

pijama+
terlik+
hdmi kablosu+
televizyon+
patlamış mısır+
çerez+
bira+

hazırım başlıyorum.
  • /
  • 3

içerik kuralları - iletişim