burpeemüthiş, mükemmel, harikulade, fevkalade, fevkaladenin de fevkinde bir kardiyovasküler egzersiz.
metabolizmaya bayram ettirir, bakış açısına göre zulüm de eder. kalori açığı oluşturmada ve kilo vermede çok etkilidir.
ilk bakışta göze çok kolay, oyun gibi gelir. bir hırsla nizami bi şekilde başlanır, tekrar sayısı arttıkça nizamilik bozulur, en sonunda ceset gibi serilirsiniz yere. seri 50 tane yapmayan demek istediğimi anlayamaz.
neyse, burpee (börpi) nin varyasyonu çoktur; şınavlı, şınavsız, sıçramalı, sıçramasız, kollar yukarıda, kollar aşağı; aklınıza nası esiyorsa öyle yapabilirsiniz. varyasyonlar arasındaki farklar, egzersizin zorluk derecesini belirler. en zoru, nizami şınavlı ve kollar havada sıçramalı olanıdır.

burpee kas geliştirir mi?

sedanter bir birey, sandalye itse dahi kas geliştirir. haliyle burpee de kas gelişiminde etkilidir diyebilirim. amma velakin, kas gelişiminde progressive overload (düzenli artan yükleme) şart iken, burpee ile overload yapmak zordur. zira burpee kardiyovasküler sistemi oldukça zorlayan bir egzersiz ve vücut ağırlığı ile yapıldığı için belli bir ilerlemeden sonra vücut ağırlığı da kişiye yetmeyecek; egzersizin faydası sadece kondisyona olacaktır.

gövdeye ağırlık takviyesiyle (yelek gibi) overload devam ettirilebilir ama burpee seri yapılan bir egzersiz olduğu için bu ciddi sakatlıklara (menisküsten bel fıtığına kadar) sebebiyet verebilir.

içerik kuralları - iletişim