bütünlemeye kalmak

"ben neyi eksik yaptım ki bütünlemeye çalışıyorum" sorgulamalarıyla başlar, finalden kaldığını öğrendiğin ilk an. oysa çok iyi çalışmıştım..? neyi eksik yaptım, inan bilsem eksik bırakır mıydım?

bütün planlarını iptal etmeye mecbur eden bir sancıdır büt. sanki genel af çıkmış da siz mapusta kalmışsınızdır. biletleriniz yanar; söz bilmeyenler yüzünden arkadaşlarınızla konuşmak da istemezsiniz. "boşver kanka geçersin eheuehe" sözlerinin can yakıcı olduğunu düşünmezler. oysa sen elinden geleni yapmışsındır, bazen aksilikler peşin sıra kovalar seni, ama başkaları anlamazlar bunu.
sadece birkaç puan kalmıştır dönemi bitirmen için, kime ne.

finalden sonra kolileyip bir kenarı kaldırdığın tüm dönemin notlarını yeniden indirirsin ama öyle çalışmaya başlamak hiç kolay olmayacaktır. bir süre gelir gider o notlara bakarsın, iç çekersin, tüm sene verdiğin emeklerin bu son dönemece bağlıdır artık.
ilk defa kalanlar için hayatı sorgulatır, tecrübeyle sabittir. ama vardır her şeyde bir hayır. belki o komiteyi bir kez daha öğrenmeye gerek vardır da bunu yıllar sonra fark edeceksinizdir. belki yola çıkmamak daha hayırlıdır, belki kaldığınız yerde hayatınızın ilkleri ile karşılacaksınızdır ya da belki sadece o büte girmeniz gerekiyordur bilemeyiz.
büt yaz tatilinin ortasında herkes gezip dolaşırken ders çalışmaya devam edebilmektir.

büt insanın nerede yanlış yaptığını ya da sadece hayatın azizliğini sorgulamak için bir fırsattır.

büt seneye atılan son tekrardır, öyle ki insan bütte çalışdığı konuyu daha bir zor unutur.


hayır insan sadece tembel olduğundan ya da az çalıştığı için kalmaz o sınava. belki sadece nasıl çalışması gerektiğini bilmiyordur. ona hiçbir arkadaşı destek olmuyor, üst dönemleri akıl vermiyordur ya da hayatında bazı sıkıntılar vardır.

lütfen insanları büte kaldığı için ya da sınıf tekrarı yaptıkları için yargılamayın, onlarla alay etmeyin -içinizden olsa bile. inanın çok belli oluyor, yüzünüze yansıyor-.
insanları yargılayacak kişiler sizler* değilsiniz.
saygılar.

*çn: yazar burada büte ve sınıfta kalan kişilerin sınıf arkadaşlarından bahsediyor.
eğitim öğretim hayatımda yalnızca ftr sınavından kaldığımdır.
17 kişilik staj grubunun 12sini bırakan sınava lanet ettirmiştir. neyse ki pek işgüzar hocalarımız bizi sınavlarda böyle döktükleri için yaklaşık 100 kişi (dönemin neredeyse yarısı) büte kalınca bütte sözlü yapamamışlardır. böylece ecel terleri dökmeden hatta ondan da önemlisi kendilerinin gıcık suratlarına yarım saat bile daha fazla tahammül etmemize gerek kalmadan stajı geçmişizdir.
hiç tatmadığım tatmak da istemediğim his.
yarın sabah finalim var allah’ım bana büt müt göstertme yarabbim
aç önümü içinden geçeyim bu şehrin

büte kalmama duamızı da ettik bana başarılar.
bu kadar abartılacak bi şeyi yoktur bütte geçilir olmadı seneye geçilir daha olmadı ondan sonraki sene.. ben daha olmadı kısmındayım bakalım bu sefer olacak mı eheheheh
edit:yine olmadı sözlük yine büte kaldım :d

içerik kuralları - iletişim