çamaşır suyu

`sodyum hipoklorit`in sulandırılmış çözeltisi. harika bir temizleyicidir, çamaşır suyuyla temizlik yapmak iyi hissettirir özellikle lavaboları fayansları pırıl pırıl yapar bir evin vazgeçilmezidir. ancak bir o kadar da acımasızdır hele ki farenjit vs bir boğaz probleminiz varsa iki gün acısı dinmez. elden kokusu bir günde çıkar. bir de tabi en muzdarip olduğum konu tişört/eşofmanlarımın kenarında damla damla kırmızı-beyaz lekeler bırakması.. bunun için artık bu deterjanla uğraşacaksam özel çamaşır sulu tişörtümü belirledim daima onu giyiyorum. sanırım tek çözümü.
ha bir de, çocuklardan uzak tutulmalı. çok seviyorlar içmeyi çılgınlar..
şu ana kadar üretilmiş muhteşem dezenfektanlardan... ucuz ve prionu öldürüyor... anında protein denatürasyonu ile gram pozitif, gram negatif bakteri, mikobakteri, zarflı zarfsız virüs dinlemiyor.. priona kadar....

kriptosparidyumlar için doz yükseltmek gerekiyor..(bkz: dezenfeksiyon)(bkz: dezenfektan)

(bkz: prion)

(bkz: cryptosporidium parvum)
bazılarının bağımlı olduğu uyuşturucu madde. tuz ruhuyla karıştırıp ayin yapıyorlar.

çamaşır dışında her yere yakışıyor bu meret ama tam bir çamaşır düşmanı. yanılıp da beyaz gömleğinize kıymayın efendiler.
anadolu'da "hipoğ" olarak da bilinir.
çamaşır dışında her şeyde kullanılır adı neden çamaşır suyu anlamıyorum
egede klorak derler, çamaşır suyunun klorak olduğunu çok geç öğrenmiştim hatta *
bu çağın ötesindeki madde ile diş fırçalayan mı gargara yapan mı dersin. henüz göremedim ama duydum. belki de bu uygulamayı yapanlar, anlatacak kadar uzun yaşamamış olabilirler. burda onları da yad etmiş olduk.
dilusyon faktorune gore farkli amaclarla kullanilabilecek olan ucuz ve etkili dezenfektan.

yaklasin yamacima canlar, veriyorum tarifi.

dusuk seviye dezenfeksiyon (100 ppm) icin 1:500 dilusyon: 1ml camasir suyu+500ml su. daha da diyorsaniz 20ml bleach+10 litre su. biliyorum, 499ml olmasi lazim, sivri biberler cikmadan soyleyeyim.
nerelerde kullanilir: oyuncaklar, alet edevatlar, tabak canak, yiyeceklerle temas halindeki yuzeyler (tezgah, masa vb.)

orta seviye dezenfeksiyon (500 ppm) icin 1:100 dilusyon: 5ml camasir suyu + 500ml su. oran ayni kalacak sekilde artirabilirsiniz tabi, 62ml camasir suyu + 6138ml su gibi. o kadar fazla seyi ne yaparsiniz bilmem tabi.
nerelerde kullanilir: cok kritik olmayan medikal esyalarda ve kisisel bakim/hijyen aletlerinde (sac masasi, tirnak makasi vs).

orta-yuksek seviye dezenfeksiyon (1000 ppm) icin 1:50 dilusyon: 20ml camasir suyu + 1000ml su. daha az yapmayin ama miktari artirabilirsiniz. 100ml camasir suyu + 5 litre su gibi.
nerelerde kullanilir: tuvalet banyo, ecnebilerin "change table" dedikleri bisey var onu temizlerken (change table, bebegin boklu bezini degistirdiginiz, altindaki raflarda temiz bezlerin vs oldugu, kiyafet falan koydugunuz bir tur dolabimsi. daha da diyenler icin google diye bi site kesfettim super), solunum sistemiyle alakali hastaliklarin salginlarinda, ya da kusma ve ishal vakalarinda (temas eden bolgeyi ve kiyafeti vs).

yuksek seviye dezenfeksiyon (5000 ppm) icin 1:10 dilusyon: 250ml camasir suyu + 2250ml su.
nerelerde kullanilir: kan veya herhangi vucut sivisinin dokulmesi durumunda, halk sagligina risk olusturan durumlarda, orta derece kritik medikal esyalarda ve kisisel hijyen/bakim esyalarinda.

uyguladiginiz karisim taze olmali ve en az 1 dakika uygulanan yuzeyde kalmali. sonra tabi duzgunce temizlemelisiniz. ayrica 5.25% sodyum hipoklorit iceren camasir suyu baz alinarak bu hesaplar yapilmis. malum, amerikanlar iste. herseyleri degisik.
içilmesi, yutulması, acil servise vaka olması dışında her türlü kullanımına okey verdiğim icat. yutmayın, gözünüzü seveyim, özellikle gecenin köründe, nolursunuz.

içerik kuralları - iletişim