candida albicans

vücutta fazla üremesi evrimsel birtakım prensiplerle yorumlandığında meydana getirdiği hastalıkların etiyolojisi daha kolay anlaşılabilir.

https://evrimseltip.org/2017/07/01/candida-albicans-evrim-ve-saglik/
vajen florasında bolca bulunan maya mantarı. geniş spektrumlu antibiyotik (özellikle penisilin) kullanımında etrafındaki diğer bakteriler ölünce özgürce çoğalıp kaşıntı ve beraberinde peynir kesiği veya süt kesiği şeklinde tanımlanan akıntıya sebep olabilen fırsatçı bir mantardır.
(bkz:tıpta ilginç benzetmeler)
vajende olduğu gibi boğaz florasının da bil elemanıdır.immünsuprese hastalarda (aıds,steroid kullanımı,transplantasyon hastaları vs.) çoğalarak kandida özefajiti ve pamukçuk yapabilir.kandida özefajitinin diğer enfeksiyöz özefajitlerde (hsv,vzv) olduğu gibi tipik semptomu odinofajidir.pamukçuk tedavisi için oral niasin,özefajit tedavisi içinse flukanazol kullanılır.
candida dubliniensis'ten 45 derecede üremesiyle ayırılan süper mantar. ikisinin de gerçek hif, psödohif, mısır unlu agarda klamidospor oluşturma gibi özellikleri vardır.
albicans'ın dublörü diye aklımda tutuyordum tus çalışırken.
fırsatını bulur bulmaz vücutta enfeksiyon yapan özellikle immün yetersizliği olanlarda ya da düşkün hastalarda pamukçuk yapmasıyla bilinen ama işler yolundayken flora üyesi olan besle kargayı oysun gözünü niteliğindeki mantar.
pis fırsatçı be
saprofit haldeyken maya formunda bulunan; doku orneklerinde psodohif olusturan; serumda germ tup yapilarina rastlanan; besleyici agarda ise klamidosporlari ile ayirt edilen mantar turu, diyabetli veya antibiyotigi fazla kaciran teyzelerde vajende asiri kasinti sonucu kizariklik ile dikkat ceken soru kaynagi.

içerik kuralları - iletişim