Tıbbiyeli Radyo Yayında!

çay

  • /
  • 7
bana göre en mükemmeli giresun üretimli tirebolu 42 markası olan sıcak içecek.
sabahları ağza acı gelebilen içecek. ondan bir bardaktan fazla içemem. çay her zaman güzel olmaz. yukardaki yazarın da dediği gibi tirebolu, görele ve eynesil özel üretimli çayları süper olabilmektedir. ayrıca semaverde yapılan ve yanında karadeniz pidesi yenen çayın da yeri ayrıdır.

bir keresinde karadenizli olduğumdan lan ben kendi çayımı niye içmiyorum diyip köyde bahçemizdeki çay yapraklarını hevesle toplamıştım. sonra internetten baktım ki (annem de öncesinde uyarmıştı gerçi) çay öylr kolay üretilen bir şey değilmiş. neyse efenim çay yapraklarını kuruttum içeyim dedim, bir içtim ki gerçek çay tadıyla alakası yok. böyle yeşilçay gibi bir tat gelmişti. bu da boyle bir anımdır.
staj bitiminde eve gidip dinlenme eşliğinde içilme hayali kurulan, demlemeye erinilip çoğu zaman içilemeyen, sallama formu da olan ancak demleme olanın yerini asla tutmayan içecek.
küçükken toplum içinde alışılan sonradan acayip bağımlılık yaratan içecek. çok güzel olmasının yanında sigara içenlerin çayın yanında iyi gidiyor gibilerinden de bahane aracı kendileri..
üzerine bolca şahsi anlam yüklenen içecektir. bana göre iyi demlenmiş bir çay her derde devadır o ayrı.
en sevdiğim içecektir.

''çay bardakta dîde-efrûz olmalı
lebrîz ü lebreng ü lebsûz olmalı.''

yani

çay, cam bardakta, göz alıcı-parlak
görünümde olmalı.
bardak ağzına kadar dolu, çay dudak
renginde ve dudak sıcaklığında olmalı ..
5 duyuyla tüketilen içecek.

göreceksin, ince kıyılmış çay yapraklarının dibe çöküşünü, yüzeye dalga dalga dem verişini.
duyacaksın, tıngın tıngır, kaşığın cama vuruşunu.
dokunacaksın o narin, ince belli bardağa, dudağın her yudumdan sonra daha da hasret duyacak çaya.
tadacaksın, binlerce emektarın; fabrika işçisinin, çay kesen eli öpülesi teyzelerin, yağmurun, tozun, çamurun, lezzetine lezzet kattığı çayı.
koklayacaksın, o kendine has, zihni açan aromasını.

afiyet olsun.
karadeniz bölgesinde sıklıkla yetiştirilen bir bitki türü.
çoğunluğun aksine benim pek sevmediğim,içmediğim içecek.günlük bir çay bardağını kahvaltıda zor içiyorum.(genelde çeyrek çay bardağı)
hayır insanlar bu kadar sevip adına şiirler şarkılar yazarken ben sevmediğim için suç işliyormuş gibi hissediyorum.zaten duyan soruyor:"bir insan çayı nasıl sevmez?"
sevmiyorum kardeşim...
(bkz:sanırım ben de bi problem var)
  • /
  • 7

içerik kuralları - iletişim