celsus kütüphanesi

izmir, selçuk'a bağlı efes'te bulunan bir kütüphane kalıntısı. ilk çağ uygarlıklarından olan iyonya döneminde inşa edilmiştir.
girişinde dört tanrıçayı temsil eden dört heykel durur: sophia (bilgelik), episteme (bilgi), ennoia (kader) ve arete (erdem).
celsus kütüphanesi, antik çağ‘dan kalan en büyük üçüncü kütüphane olarak kayıtlara geçmiştir. efes antik kenti’ndeki arkeolojik kalıntılar arasında en belirgin tarihi eserdir. o yüzden tanıtım kataloglarının kapağında hep celsus kütüphanesi'ni görürüz.

ve de herkes önünde fotoğraf çektirir ama kimse ismini bilmez.*
türkiye'nin simgelerinden biridir. lidyalı asıllı romalı iulius celsus polemaeanus'un onuruna oğlu iulius aquila tarafından yaptırılmıştır. 3. yüzyılda yanmış, ortaçağda depremler sonucu tamamen yıkılmıştır.

daha sonra yakın zamanlarda kalıntılar restore edilerek bugünkü görünüm oluşmuştur. bölgede kazılar (ne yazık ki) avusturyalı arkeologlar tarafından yapıldığından kütüphanenin meşhur ön cephesinin arka duvarına türkçe'ye ilaveten almanca bir açıklama kazınmıştır. ayrıca efes'in eserlerinin bir kısmı viyana'ya götürülmüştür. buna kim nasıl izin verdi, yoksa çalındı mı orasını bilmiyorum ama türkiye'nin arkeolojik zenginliklerini artık yurtdışında arar haldeyiz. bir diğer örnek de (bkz:almanların bergama'daki tapınağı komple çalması)dır.

celsus kütüphanesi birkaç eski seri tl banknotta da vardır.

içerik kuralları - iletişim