Anlamı tdk'ye göre

1)güzel

2)hoşa gitmek için yaranma.

Ama benim bahsetmek istediğim kırgız yazar cengiz aytmatov'un kısacık hikayesi cemile..

Arka kapak "Aytmatov'a ilk büyük şöhretini kazandıran 'Cemile', bir çoklarınca en güzel aşk hikayesi olarak değerlendirilmiştir.gercekten de Cemile aşk ve tabiatın çocuk dikkat ve masumiyetiyle sunulduğu şahane bir duygu tablosudur.Ayrıca töre ve çevre şartlarının insan unsurlarıyla ilişkileri açısından da olağanüstü bir hikayedir."diyor.

Boşverelim arka kapağı.bir solukta okunan bu kısacık hikayenin beni en etkileyeni olay değil de kahramanlarının duyguları karakter özellikleri oldu.esasen aytmatov'u 'toprak ana'dan sonra okumaktan sıkılmıştım romanları benziyor diye.bu başka çıktı.neyse okuyunuz efenim. Hıçkıra hıçkıra bağırıyordum:

-cemileee!! Cemileee!!..

Bana en yakın ve en sevdiğim insanlardan ayrılmıştım.iste o zaman, yerde uzanıp yattığım o anlarda, birden anladım cemile'yi sevdiğimi.evet, sevmiştim ve bu benim ilk çocukluk, ilk gençlik aşkımdı.

Yüzüm, gözyaşlarımdan ıpıslak olan kolumun üzerinde; bir süre öylece kalakaldım.Ben yalnız cemile'den ve Danyar'dan değil, çocukluğumdan da ayrılmıştım.
ilköğretim 2 de sınıf öğretmenimin adı.

gerçek hayatta bidaha karşılaşmadığım isim.
Aşkı memnu dizisindeki kıskanç, vasıfsız, dedikoducu bir karakterin ismi. Nedense ilk olarak bunun aklıma gelmesi beni üzmüştür.
cengiz aytmatov'un kaleme aldığı bir aşk hikayesi.okurken kah danyar olup uzun gecelerde türkü söylüyorsunuz kah cemile olup danyar'ın omzuna başınızı yaslıyorsunuz.kitap uzun değil bir oturuşta bitirilebilir.okunmasını kesinlikle tavsiye ederim.
bir cengiz aytmatov romanıdır efendim kendileri. romanı okumadan önce yorumları okuduğum zaman fazlaca beğenildiğini gördüm belki de bu pozitif ön yargım nedeniyle kitaptan inanılmaz şeyler bekledim ancak beklediğim kadar güzel bir kitap değildi. ama yazarın hakkını vermek gerekiyor iyi bir kitap çıkarmış ortaya. okumadığım kitaplarını okumaya devam edeceğim.