cengiz aytmatov

türk dünyasının usta yazarı. gün olur asra bedel,toprak ana,beyaz gemi,cemile gibi harika eserlerin yazarı. cemileyi daha bugün okudum bir daha sevdim bu üstadı. o bozkırı anlatırken gözünüzü kapatmanız yetiyor o kadar temiz bir anlatım ki. ayrıca cemileyi tasviri,insanın duygularına karşı olan tavrını anlatışı harika. günümüzde içi boşaltılan aşk kelimesinin ne demek olduğu anlamak isterseniz bu üstadı kesinlikle okuyun derim.
cengiz han'a kusen bulut gun olur asra bedelin devamı niteliğindedir.eserlerini okuduktan sonra bir süre unutamazsıniz, baya bi dolanır aklınızda.
ancak romanları bana hep ayni gibi gelmiştir.baska bi kitabını okurken daha önce okumuştum hissine kapilabilirsiniz.bu yuzden farklılık arayanlar icin sıkıcı olabilir..
beyaz gemi romanı beni derinden etkileyen yazar.

insanların ne kadar çıkarcı ve nankör olabileceği bir çocuk üzerinden çok iyi anlatılmış.
benim gözümde farklı bir romancıdır, hep bozkırı anlatır, bozkırın sıcaklığını anlatır. bozkırın zorluğunu, bozkır insanını hatta bozkır hayvanını anlatır. bende yeri çok ayrıdır. gün olur asra bedel romanında örneğin her şey çok tanıdık, acılar çok tanıdık. içtenlikle anlatmış her şeyi. 26 yıl önce yazılan roman o günün gençlerine yakınıyor, şu an için geçerli anlattığı her şey. sonra elveda gülsarıda güzel bir hayvanı, atı anlatıyor, dişi kurdun rüyalarında aynı şekilde. hayvanlar bile tanıdık, her şey çok doğal. bir de hikayelerini topladığı bir kitabını okumuştum o da çok etkilemişti. yaşlılar kendilerini gençler için feda ediyor, onlar yaşasın diye intihar ediyorlardı. hep bir hüzün... ayrıca çok güzel her birinin içi dopdolu, uğrunda birçok emek harcanmış derin sevgiler... sanırım bu kadar içten olması, bu kadar bozulmamış sıradan olduğu kadar yoğun insanlar, kitaplarına bu kadar bağlanmamın sebebi .
şimdilik sadece beyaz gemi eserini okuduğum, beni aşırı derecede üzen bu eserin sahibi.
hatırladım da uzun zaman etkisinden çıkmamıştım. hala da öyleyim ama neyse.
mesleği veteriner hekimlik olan kırgız yazar. bundan tam 10 yıl önce bugün vefat etmiş olan, kitaplarını okumaktan en çok zevk aldığım yazarlardan biri. kitaplarının çoğunu okumama rağmen, tüm kitaplarını okumaktan korktuğum tek yazar sanıyorum. bu yüzden bitirmekten korkarak yavaş yavaş okuyorum kitaplarını. az önce cengiz han'a küsen bulut romanını okurken ölüm tarihine denk geldim ve vefatının 10. yıl dönümünde kendisini sevgi ve rahmetle anmak istedim. mekanı cennet olsun.
toprak ile sevmişimdir kendisini. çok etkileyici bir dil kullandığını, tarihini, yöresini çok iyi bildiğini söyleyebiliriz. bu kadar çok tanınmasının ve sevilmesinin rastlantı olmadığını düşünüyoruz.
yazar fikirlerini eserlerine çokça yansıtıyor. bu bir insanın hayat görüşünü okuma imkanı sağlıyor okura. sevdiğim halde nadiren okurum (sıkıcı oluyor yoksa).
bir de devamlı gördüğünüz rüyalar vardır ya uykuda o mekana gidince aa daha önce gelmiştim aşinalığını yaşarsınız, işte tam da böyle yazıyor.

içerik kuralları - iletişim