Tıbbiyeli Radyo Yayında!

cennet

arapça bir kelime olup `cin` kelimesinden türemedir.
toprağı yapraklarla, ağaçlarla saklanmış gizlenmiş bilinmeyen bahçe anlamı vardır
internet kafelerin meşhur olduğu dönemde sıklılla kuşlanılan isimlerden biri. cinnet ve cennet..
altından ırmaklar akan orman tasvir edilir anlatılırken ki bir ayette de böyle geçiyordu yıllar önce kuranı okuduğumda hatırladığımdan..
çocuça bir kavramdır.. iyiler cennete gider ödüllendirilir. ıq seviyesi düşük bir yaklaşımdır adalete..i
tarih boyunca abuk sabuk insanlar tarafından vaad edilmiş ve ahmakça işleri yaptırabilmek için kullanılmış "kusursuz" yer.
sorumlu olmadığımız, yiyecek içecek için çalışmak zorunda olmadığımız, beynimizin gelişmediği, varoluşun farkına varmadığımız için varoluşsal krizin olmadığı eski zaman. farkına vardık, sorumlu olduk ve cennetten kovulduk. varoluşsal krizleri engelleyen işlevi olan mitlerde -en ufak bir mit bile varoluşsal krizi engeller ve hayatı anlamlandırır- ve dinlerde yeniden doğuş ritüellerinin, sonraki hayat hikayelerinin kaynağı. içten içe doğmamış olmayı istiyor insanlık. doğduğunun farkında değilsen doğmamışsındır ve böyle olan zaman ve yer cennettir. beyin bir parazit, bilinç bir günah, hayat bir ceza, dünya da bir cehennemdir.
cnn kökünden gelir ve saklı olan anlamı vardır. canan,canda saklı olan ; cenin, karında saklı olan; cennetse korunmuş gizlenmiş bahçe anlamında kullanılmıştır. insanların oraya gitmek için yaptıklarının haddi hesabı olmayan güya allah için yapılan iyiliklerin karşılık bulduğu bana göre ise samimiyetsiz bir yer. cenneti isteyen müslümanların allahı gerçekten sevdiklerini düşünmüyorum. yaptıkları işler allah için değil cennet için çünkü.
hristiyan dünyasının katolik mezhebinin merkezi konumunda bulunan romanın yer aldığı italyadan çıkmış, italyan şairlerin üstadı dante tarafından kaleme alınan ilahi komedya adlı ütopik eserin 3.bölümünün adı.
diğer iki bölüm ise:cehennem ve araf

velhasıl cennet her inançta olabilecek kavramdır.

 spoiler!
uzun uzadıya yazdığım tanım paragrafını okuduğunuz için teşekkür ederim

içerik kuralları - iletişim