cerrah – Tıbbiyeli Sözlük
görsel
Cerh, yara; cerrahi, yara ile uğraşan bilim; cerrah ise yara ile uğraşan kişi anlamına gelmektedir. Tıbbın en eski uğraşlarından biridir. İlaçların ya da diğer tedavi yöntemlerinin yetersiz kaldığı durumlarda vücuda yara açarak hastalıklı doku ve organları tedavi etmeyi amaçlayan; yeri geldiğinde kesip biçerek hastalıklı dokuyu temizleyen, dokunun kanlanmasını sağlayan, tümörü temizleyen, yeri geldiğinde açık yaraları vücudun farklı bölümlerinden aldığı dokularla kapatan, kısacası vücudun fonksiyonları üzerinde oldukça radikal değişiklikler yapan meslektir. İnsanı iyileştirmek için planlı bir şekilde yaralar açar ve vücudun kendini iyileştirmesini bekler.

Tanrı kompleksine sahip bireylerin oldukça fazla sayıda olduğu bir meslek grubudur ayrıca. Kimilerine göre bir cerrah ile tanrının arasındaki fark, tanrının kendini cerrah zannetmemesidir.
tess gerritsen'in 2005'te çıkan efsane kitabı. "rizzoli&isles" adıyla dizi haline de getirilmiştir. Bu yaz 6. sezon oynadı sanırım.
tıp fakültesine girdiğim günden beri olmak istediğim kişi.hastam bana geldiğinde onun tedavisini hemen gerçekleştirip,mutlu mesut evine göndermek istediğim için istiyorum bunu.insan vücudunda ters giden ne varsa direkt müdahaleyle çözebilmek herkesin harcı değildir.o yüzden cerrah olmak bir sanatçı olmakla eş değerdir benim gözümde.
EGOLARI NEDENİYLE GENELDE SEVİLMEYEN MESLEK GRUBUNUN ÜYELERİ. ÇOĞU ZAMAN NE YAZIK Kİ EGO MESELESİ DOĞRUDUR VE BU BENİ DERİNDEN YARALAR NEDENSE. DAHİLİ BİLİMLER KADAR ENGİN BİLGİLERE SAHİP OLMADIKLARI NEDENİYLE , EN AZINDAN GÖZLEMLERİM HAKİKATEN BU YÖNDE, HASTALARA YER YER ZARAR DA VERMEKTEDİRLER. uMARIM BU LANETİ İLERİDE GENEL CERRAH OLARAK KIRACAĞIM; ÇÜNKÜ BAŞARILI BİR CERRAH HOCAMIZ DERDİ Kİ; "dAHİLİYE BİLMEYEN CERRAH OLAMAZ."
Büyüyünce ne olacaksın diye sorduklarında doktor olurum heralde. Doktor olursam da cerrah olurum derdim. Cerrah olmak yetenek ve sanat ister. Eli iyi olmayam biri de çok çalışarak iyi bir cerrah olabilir tabii ki. Cerrahlar kendi branşlarında bilgi sahibidir. Biz maalesef daha çok asistan ve uzman düzeyinde cerrahlarla haşır neşir olduğumuz için bilgisiz olduklarını düşünürüz. Halbuki onlar hala eğitimlerine devam etmektedirler tabi ki bir dahiliye hocası kadar bilgileri olmaz.Nitekim hayallerime ulaşmama az kaldı.tusta Tek tercih genel cerrahi yazarak kazanana kadar şansımı deneyeceğimEdit :

Tanım: cerrah dendiğinde kastedilen genel cerrahtır. (bkz:ben cerrah-ım)(bkz:ben kalp damar cerrahı-yım)(bkz:ben beyin cerrahı-yım) vs
Sözlükte daha önceden yazıldı mı bilmiyorum ama şöyle eski bir fıkra vardır. Biraz eğip büküp anlatayım.

Aynı ailede yetişen kuzenler bayramda köyde bir araya gelmişler. Macera arayan bir dahiliyeci, bir patolog ve bir cerrah tüfeklerini alıp ördek avlamaya gitmişler.
Güzel bir yere pusup gökyüzünü gözlemeye başlamışlar, aradan birkaç saat geçmiş, gökyüzünde hiçbir şey yok.

Sonra birden semada bir kuş belirmiş. Dahiliyeci hemen tüfeğini kapmış heyecanla "Oooooo bakın bir kuş yaklaşıyor, tüylerine bakıldığında ördek olması muhtemel, kanatlarını çırpışı ve ötüşü de bunu doğruluyor ama yine de güvercin, keklik ya da leylek olmadığını da anlamak lazım... derken kuş görüş alanlarından çıkıyor ve gidiyor. Cerrah başını sağa sola sallayarak yanında getirdiği mataradaki soğuk sudan bir yudum alıyor.

Sonra gökyüzünde bir kuş daha beliriyor, dahiliyeci ile patolog daha kafalarını gökyüzüne çevirmeden cerrah silahını doğrultuyor ve BAM BAM BAM ! tüm köy tüfek sesiyle inliyor. Vurulan kuş aşağıya doğru serbest düşüşe geçerken cerrah patoloğa dönüyor ve diyor ki " Kuzen git bak bakayım ördek miymiş ?"