(bkz:ya bırak ya) diycem de benim bi kadın doğumcu uzman abi giresunda bi özel hastaneyle 25 bine anlaşacaktı. Devlette olsa o kadar para almaz ama diye düşünmekteyim
Özel hastanelerde ca operasyonlarında gerçekten alınmaktadır . Tabi bu miktarın ne kadarı doktora gidiyordur orası ayrı . Keşke özel hastanelerde değil devlet hastanelerinde de hasta değil de devlet tarafından verilse.

Hak ediyor mu kısmını tartışıyorsak , evet kesinlikle hak ediyordur. Gece gündüz nöbet tutan , cerrahi riskini alan ,hayatını buna adayan her cerrah bunu hak etmektedir.

İnop hastaya cerrahi uygulayan düzenbazlar elbette bunun dışındadır.
dahili branş düşünen bir hekim olarak diyeceğim şu ki acil gibi cerrahi gibi anlık gelişen durumlarla hastanın hayatının tamamen değişebileceği ,eğitimi ciddi uzun süreli ve yoğun olan , hep bir el becerisi isteyen ,belli yaştan sonra da yapmanın gittikçe zorlaştığı o yüzden ciddi anlamda bir verimlilik çağı olan bu branşların maaşının yüksek olması şarttır.
eğer 60-70 bin alınıyorsa vaka major bir cerrahidir, cerrah da çevrede adı bilinen, tutulan birisidir. isteyen ona gider isteyen başkasına. memlekette cerrah çok. yoksa kimse küçük bir ameliyata, rastgele bir doktora öyle parayı vermez. millet ameliyat olmadan önce araştırıyor soruyor ediyor. her yerde geçerli olan kural burada da geçerli. kaliteli bir şey talep ediyorsanız ederi de ona göre olur. 30.000 tl'ye alınan bir sedan otomobil pekala işinizi görebilirken son model markalı birşeye binmek için misliyle yüksek paralar ödemeniz gerekir. aynı hesap.

maaşlara gelince; süt'te belirlenen katsayıların yetersiz olduğu kanaatindeyim. cerrahi işlemlerde cimri davranılmış biraz. karşılığı tatmin edici olmayınca insan risk almak istemiyor doğal olarak. poliklinikte oturup 5 hastayı 10ar dk muayene etmekle genel anestezi altında apendektomi yapmanın değeri riski aynı olur mu hiç?
Arz talep işidir bu, doktor talebe karşı arz ı arttıramayacağı için fiyatını arttırır bu da doğal hakkıdır.
Çok az sayıda doktor yetişiyor. az sayıda doktorun çok azı el becerisi var. kazananlara helal olsun
(ebkz: #51692) alın bunu dışarı.

Neyse cerrah olmak isteyen beni heyecanlandırmamış miktar paradır. Neden mi? Para mutluluğa eşit değildir. Önemli olan sevdiğin şeyi yapmak. Sevdiğim şeyi yaparsam da başarılı olma ihtimalimin artacağını düşünüyorum. Başarı artarsa da para da artar. Amaç para değil mesleki tatmin ve işinde en iyisi olmalıdır. Ondan sonrası gelir zaten.
Mesleğini ticaretle karıştıranları gösteren başlıktır. Kimimiz az, kimimiz çok olsa da rahat bir şekilde yaşayacak kadar kazanacağımız kesin. hasta müşteri değil, biz tüccar değiliz, olmamalıyız. Gönül ister ki Sağlık alınıp satılan bir meta olmasın. Parası olan da olmayan da eşit sağlık hakkına sahip olsun.