charles darwin

doğadaki evrimi açıklamak için getirdiği evrim teorisini türkiyede her sene binlerce din adamı,dindar,muhafazakar "şimdiki maymunlar neden insan olmuyor" sorusuyla çökerttiğini sanıyor. bre mahlukat bir kere evrim teorisi okudun mu? evrim maymundan gelmek mi demektir? evrim teorisindeki maymun-insan ilişkisi ikisinin en yakın ortak atadan gelen iki tür olmasından ibarettir. maymundan gelmek mevzusu insanların anlamak istediği yönü anlamasıyla oluşturulmaya çalışılan çomarspor resmi sloganıdır.
allah'ı bulmak için çıktığı yolda yanlışlıkla evrimi bulduğu söylenir.
bilemiyorum.
bir devrim teorisi hoşlarına gitmedi diye laf atan cahiller de olsa bugün eğer hayvanları ve de bitkileri sınıflarına ayırabiliyorsak onun çalışmaları sayesindedir.
ortaya koyduğu görüşlerde lamarck'ın görüşleriyle uyuşan da vardır, uyuşmayan da vardır, tamamen zıt görüşler değildir.
özellikle ünlülerin değişim fotoğraflarıyla adını sıkça andığımız belki de anlaşılmamaktan kemikleri sızlayan abimiz
galápagos adaları'ndan pek çok "alaycıkuş" (mockingbird) örneği topladı, ve bu kuşların, yaşadıkları adalara göre ufak fizyolojik farklar gösterdiklerini fark etti. yerel ispanyollar'ın, bir kaplumbağanın görünüşüne bakarak hangi adadan geldiğini anlayabildiklerini öğrendi. (britanya'ya dönüş yolculuğunda notlarını düzenlerken, "alaycıkuşlar ve kaplumbağalar hakkındaki şüphelerim doğruysa, türlerin değişmezliği fikri sarsılacaktır" diye yazacaktı.) avustralya'da gördüğü keseli sıçan-kangurular ve ornitorenkler darwin'i o kadar şaşırttı ki, dünya canlılarının iki ayrı yaratıcı tarafından yaratılmış gibi olduklarını düşündü.

aynı zamanda ülkemizde 2009'da sansür edilmesiyle de türkiye'de bilimin ölümünün dolaylı sembolü haline gelmiştir.
biyoloji de devrim yapan bilim insanı sadece biyoloji de değil birçok bilimde. tabii öncesinde de evrim fikri vardı ayrıca charles darwin evrim kuramında andreas vaseliusun galenizme kafa atan anatomi bilgi kaynağını kullanmıştı
tam adı (bkz:charles robert darwin) olan ingiliz biyolog. evrim teorisi ile dünyayının gidişatını değişirmiş bilim adamı.

içerik kuralları - iletişim