2004 senesinde başrolünü oynadığı Makinist filmi için 28 kilo verip, ertesi sene gişe rekorları kıran Batman filmindeki rolü için verdiği kilonun yaklaşık iki katını alan ve film sektöründe bunu başararak Guiness Rekorlar Kitabına giren insan evladı
Çoğu filmi izlenebilen kaliteli aktörlendir bence. Filmografisini açıp sırayla izleyin
Yeni filmi için yine şişmanlayıp kaşlarinı sarıya boyatıp saçı sıfıra vurdurmuş bukalemun gibi ingiliz gallerli aktör.Kanaatimce Nolan filmlerinde en iyi işi çıkartmıştır, tabii nolan'ın filmi olması da önemli bir etken. Çünkü su an ben affleckin batman'i, impotansı nedeniyle supermanden yardım dilenen ezik pozisyonunda.

Dark knight, prestij bu nolan filmlerine örnek.Johnny depp ile başrolünü paylaştığı public enemieste melvin purvis rolünü gayet gerçekçi oynamıştır.Ayrıca terminatördeki john o'connor rolünü de iyi canlandırmıştır.Daha önceki makinist filmine değinmiyorum bile; adam hem fiziğini hem ruhunu koymuş ortaya. Makinisti takiben bale'e batman begins için kilo almasi ve kaslanması söylenmis. Bale de hedeflenenden daha kısa sürede üstelik de 10 kilo fazla almıştır ve yapımcılar yuh fazla oldu biraz zayıfla demişlerdir.